Putin sa vyjadril k ďalším sankciám. Možno budete prekvapení

26. 8. 2018 16:05

Vladimir Putin v stredu reagoval na nové sankcie, ktoré na Rusko uvalila administratíva Donalda Trumpa. Označil ich za nezmyselné, ale zároveň nepohrozil odvetnými opatreniami.

Putin sa vyjadril k ďalším sankciám. Možno budete prekvapení
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie
reklama

Len niekoľko týždňov po údajne priateľskom stretnutí Donalda Trumpa a Vladimira Putina sa Biely dom odhodlal uvaliť na Rusko ďalšie sankcie. Kongres pritom požaduje prijatie ešte prísnejších opatrení a najmä demokrati považujú aktuálne kroky Trumpovej administratívy za nedostatočné. Okrem opozičných demokratov však poukazujú na nedostatočnosť prijatých opatrení aj niektorí republikánski kongresmani a senátori.

Ministri z Trumpovej administratívy na druhej strane argumentujú tým, že ešte väčšie sprísnenie sankcií by mohlo ohroziť aj záujmy spojencov. Búrlivá debata o protiruských sankciách medzi demokratmi a republikánmi bude veľmi pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch. V stredu sa k prijatiu ďalších sankcií namierených proti ruskej ekonomike vyjadril samotný ruský prezident, a to v rámci stretnutia so svojím fínskym náprotivkom Saulim Niinistöom.

„Nové sankcie považujem za kontraproduktívne a nezmyselné. Obzvlášť, keď sú namierené proti takej veľkej krajine, ako je Rusko. Očakávam, že Washington sa bude v blízkej budúcnosti radšej usilovať o dosiahnutie konštruktívnej spolupráce,“ konštatoval na tlačovej konferencii ruský prezident, ktorý zároveň označil nedávne stretnutie s Donaldom Trumpom za pozitívne. Putin sa však nevyjadril, či jeho krajina chystá nejaké protiopatrenia.

Donald Trump a Vladimir Putin

Donald Trump a Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Zástancovia ďalších protiruských sankcií v Spojených štátoch aj Európe tvrdia, že vzhľadom na kybernetické útoky ruských hackerov a pretrvávajúcu ruskú prítomnosť v Sýrii a na Ukrajine je nutné odpovedať ráznym spôsobom. Naopak odporcovia sankcií, naprieč politickým spektrom, hovoria o ich neefektívnosti a obávajú sa, že namiesto ďalšej eskalácie napätia by sa mal Západ usilovať skôr o nájdenie kompromisu.

Aktuálne Trumpova administratíva pridala na „čiernu listinu“ ďalšie dve osoby z blízkeho okolia Vladimira Putina a aj dve spoločnosti, ktoré sa údajne snažili obchádzať júnové sankcie uložené v reakcii na kybernetické útoky ruskej strany. Okrem toho sa na zozname ocitli dve ruské námorné spoločnosti, ktoré navzdory prijatým opatreniam obchodovali so Severnou Kóreou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

KOZ považuje správanie vlády za aroganciu moci. Prijímajú novely o nás bez nás, kritizuje Magdoško

13:33 KOZ považuje správanie vlády za aroganciu moci. Prijímajú novely o nás bez nás, kritizuje Magdoško

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR kritizuje prístup novej vlády k sociálnym partnerom. Ako uvi…