Putin s Orbánom o normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Západom: Toto si povedali v Budapešti

31. 10. 2019 7:26

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán diskutovali v stredu v Budapešti o možnostiach normalizácie vzťahov medzi Ruskom a Západom, o riešení konfliktu na Ukrajine, ako aj o energetike. Informovala o tom agentúra TASS.

Putin s Orbánom o normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Západom: Toto si povedali v Budapešti
Foto: TASR
Popis: Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) víta ruského prezidenta Vladimira Putina po jeho príchode do Budapešti 30. októbra 2019.

"Maďarsko má záujem na zlepšení vzťahov medzi NATO a Ruskou federáciou. Naša historická skúsenosť nám ukazuje, že ak medzi západnou a východnou časťou Európy panuje napätie, Maďarsko na tom vždy stráca," uviedol Orbán s tým, že hoci je Maďarsko členom EÚ a NATO, bude na politickej úrovni aj naďalej spolupracovať s Ruskom.

Budapešť sa podľa jeho slov snaží s Moskvou spolupracovať v otázkach, akými sú obmedzenie migrácie do Európy, stabilizácia Blízkeho východu a podpora kresťanských komunít vo svete.

Putin na margo stretnutia uviedol, že obaja lídri diskutovali aj o riešení konfliktu na Ukrajine, a to najmä v kontexte dodávok ropy a zemného plynu.

Viktor Orbán (vpravo) a Vladimir Putin za spoločným rokovacím stolom v Budapešti 30. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

Práve spolupráca v sfére energetiky je podľa ruského prezidenta pre obe krajiny dôležitou prioritou, keďže Rusko kryje až 60 percent ročnej spotreby ropy a 50 percentami spotreby zemného plynu Maďarska.

Spolupráca oboch krajín v energetike je na vysokej úrovni a "bez akýchkoľvek prerušení", povedal Putin.

Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) pózuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom pred ich stretnutím v Budapešti 30. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

Šéf Kremľa zároveň uvítal účasť Maďarska na projekte plynovodu TurkStream, ktorým bude Rusko dodávať zemný plyn cez Čierne more do Turecka a južnej Európy.

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zúčastniť sa na rokovaní v normandskom formáte, čo je diplomatické zoskupenie predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom vyriešiť konflikt na východe Ukrajiny.

Ruský líder to vyhlásil v stredu v Budapešti počas tlačovej konferencie pri príležitosti jeho rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Informovala o tom agentúra TASS.

Konvoj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prechádza centrom Budapešti 30. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

Vyhlásenie ruského prezidenta prišlo len deň po tom, ako ochotu stretnúť sa a rokovať vyjadril aj jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský prezident tak reagoval na odsun vojakov a zbraní zo styčnej línie s proruskými separatistami na východe Ukrajiny.

Ruský líder v tejto súvislosti uviedol, že nedokáže odhadnúť, či bude Zelenskyj schopný zabrániť ukrajinským nacionalistom, aby narušili podobný odsun vojsk, ku ktorému by malo dôjsť na juhu Ukrajiny.

"Pán Zelenskyj samozrejme nevyzerá ako ukrajinský nacionalista, avšak v tomto momente je ťažké povedať, či bude schopný udržať ich (nacionalistov) pod kontrolou," vyhlásil.

Putin pricestoval v stredu do Budapešti na krátku pracovnú návštevu, v rámci ktorej sa stretol s Viktorom Orbánom. Súčasťou početnej delegácie bol aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ako pripomína agentúra TASS, mnohí analytici vnímajú Orbána ako Putinovho najbližšieho spojenca v EÚ, ktorý sa dlhodobo vyslovuje za zrušenie sankcií uvalených Úniou na Rusko v reakcii na protiprávnu anexiu Krymu a úmyselnú destabilizáciu Ukrajiny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini bol pri hrobe svätého Cyrila. Dnes ho na osobnej audiencii prijme pápež

8:01 VIDEO Pellegrini bol pri hrobe svätého Cyrila. Dnes ho na osobnej audiencii prijme pápež

Premiér Peter Pellegrini v nedeľu po prílete do Ríma navštívil Pápežské slovenské kolégium sv. Cyril…