Putin môže skončiť vo väzení, vo vyhnanstve alebo mŕtvy, hovorí novinárka

16. 2. 2017 7:00

Novinárka Petra Procházková sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia pohybovala v Čečensku. Prostredie Ruskej federácie preto celkom dobre pozná. V rozhovore pre internetovú televíziu DVTV konštatovala, že Putin už síce mnoho rokov zastáva pozíciu vládcu Kremľa, ale aj v tejto role mu ide o život.

Putin môže skončiť vo väzení, vo vyhnanstve alebo mŕtvy, hovorí novinárka
Foto: Hans Štembera
Popis: Petra Procházková
reklama

Petra Procházková si myslí, že Rusko nie je krajina s demokratickým systémom. Síce má demokratické inštitúcie, ale tieto inštitúcie nefungujú demokraticky. Klasickým príkladom je parlament. V normálnych demokraciách sa v parlamente diskutuje, niektorí by povedali, že sa „mláti slama“. V týchto diskusiách sa však rodia politické rozhodnutia. V Rusku je to podľa Procházkovej inak. Tam Kremeľ niečo rozhodne a parlament na to dá len patričnú pečiatku.

Okrem toho vraj Kremeľ kryje niektoré politické vraždy. Po smrti oponenta režimu Borisa Nemcova sa špekulovalo o tom, že stopa mieri do Čečenska. Lenže túto stopu nikto poriadne nepreveril, hoci mohol, pretože Čečensko je súčasťou Ruskej federácie. Ak Kremeľ netrvá na prešetrení čečenskej stopy, možno podľa Procházkovej povedať, že Kremeľ kryje politické vraždy.

Navyše vraj Putin ovláda napríklad ruskú televíziu NTV a s jej pomocou utvára verejnú mienku. Stačí, aby ste túto televíziu sledovali týždeň, a budete mať podľa Procházkovej pocit, že Vladimir Vladimirovič Putin je najlepším vládcom sveta.

A aby toho nebolo málo, Putin ovláda svoju krajinu aj neistotou. Správa sa tak, že žiadny z jeho poradcov si nemôže byť istý, ako dlho sa bude vyhrievať na výslní priazne pána Kremľa. Lenže neistota a obavy podľa všetkého sužujú aj Putina.

„Putin je vo veľmi zložitej situácii. On musí byť doživotný prezident, prípadne v tom vyššom veku musí mať v pozícii prezidenta niekoho, kto ho nezavrie do väzenia, nepošle do vyhnanstva či nezlikviduje fyzicky. On potrebuje nejakú doživotnú garanciu. A tou garanciou je buď to, že bude doživotný prezident, alebo to, že tam bude niekto, kto bude totálne a absolútne lojálny. On (Putin) nehrá len o voľby 2018, on hrá o svoj život, svoj dôchodok, o svoju pokojnú starobu,“ zaznelo z úst novinárky.

Celý rozhovor si môžete pozrieť TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…