Putin hovorí o boji s korupciou. Ako môžu skončiť ekonomické problémy Ruska a kto počúval jeho prejav?

18. 12. 2015 12:30

Banku Sberbank na Slovensku by chcela kúpiť finančná skupina Penta. Aké sú však skutočné dôvody jej odchodu zo Slovenska? Podľa komentátora Petra Morvaya možno za tým šípiť ekonomické problémy materskej firmy. Tie majú byť podľa neho súčasťou problémov celej ruskej ekonomiky.

Putin hovorí o boji s korupciou. Ako môžu skončiť ekonomické problémy Ruska a kto počúval jeho prejav?
Foto: SITA
Popis: Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
reklama

Podľa komentátora Morvaya oslabili problémy ruskej ekonomiky dlhotrvajúcu snahu Putinovho režimu a s ním previazaných oligarchov získať ekonomické a politické pozície v strednej a západnej Európe. „Reálny stav ruskej ekonomiky v každom prípade veľmi nekorešponduje s tým, čo sa Putin snažil narozprávať počas stretnutia s médiami – že má Rusko krízu za sebou a jeho ekonomika bude od budúceho roku opäť rást,“ píše Morvay v Denníku N.

Režim neohrozí vlastnú podstatu

Hoci nezávislé zdroje hovoria niečo iné, podľa komentátora Putinovi neostáva nič iné ako velebiť budovateľské úspechy v zmysle propagandy. A hoci ruský prezident hovoril aj o boji s korupciou, pozoruhodná je tu jedna vec. Jeho „protikorupčný“ prejav totiž počúvali napríklad mafiánsky vládca Čečenska Ramzan Kadyrov či šéf zločineckého motorkárskeho gangu Noční vlci.

Korupcia či klientelizmus podľa komentátora nie sú v Rusku nedopatrením, ktoré možno vládnym úsilím odstrániť, ale základným modom fungovania putinovského režimu. „Dajú sa odstrániť len spolu s týmto režimom a sú hlavným dôvodom ťažkostí ruskej ekonomiky. A keďže režim neohrozí vlastnú podstatu, ani ekonomické problémy sa neskončia,“ upozorňuje Morvay.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…