Putin hovorí o boji s korupciou. Ako môžu skončiť ekonomické problémy Ruska a kto počúval jeho prejav?

18.12.2015 12:30

Banku Sberbank na Slovensku by chcela kúpiť finančná skupina Penta. Aké sú však skutočné dôvody jej odchodu zo Slovenska? Podľa komentátora Petra Morvaya možno za tým šípiť ekonomické problémy materskej firmy. Tie majú byť podľa neho súčasťou problémov celej ruskej ekonomiky.

Putin hovorí o boji s korupciou. Ako môžu skončiť ekonomické problémy Ruska a kto počúval jeho prejav?
Foto: SITA
Popis: Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin

Podľa komentátora Morvaya oslabili problémy ruskej ekonomiky dlhotrvajúcu snahu Putinovho režimu a s ním previazaných oligarchov získať ekonomické a politické pozície v strednej a západnej Európe. „Reálny stav ruskej ekonomiky v každom prípade veľmi nekorešponduje s tým, čo sa Putin snažil narozprávať počas stretnutia s médiami – že má Rusko krízu za sebou a jeho ekonomika bude od budúceho roku opäť rást,“ píše Morvay v Denníku N.

Režim neohrozí vlastnú podstatu

Hoci nezávislé zdroje hovoria niečo iné, podľa komentátora Putinovi neostáva nič iné ako velebiť budovateľské úspechy v zmysle propagandy. A hoci ruský prezident hovoril aj o boji s korupciou, pozoruhodná je tu jedna vec. Jeho „protikorupčný“ prejav totiž počúvali napríklad mafiánsky vládca Čečenska Ramzan Kadyrov či šéf zločineckého motorkárskeho gangu Noční vlci.

Korupcia či klientelizmus podľa komentátora nie sú v Rusku nedopatrením, ktoré možno vládnym úsilím odstrániť, ale základným modom fungovania putinovského režimu. „Dajú sa odstrániť len spolu s týmto režimom a sú hlavným dôvodom ťažkostí ruskej ekonomiky. A keďže režim neohrozí vlastnú podstatu, ani ekonomické problémy sa neskončia,“ upozorňuje Morvay.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekalé ovplyvňovanie ľudí! Fico reaguje na Dankov návrh o moratóriu na prieskumy

13:27 Nekalé ovplyvňovanie ľudí! Fico reaguje na Dankov návrh o moratóriu na prieskumy

Predseda Smeru-SD Robert Fico súhlasí s predĺžením zákazu zverejňovania prieskumov pred voľbami na 3…