Putin chce celú Ukrajinu, varoval ukrajinský veľvyslanec a potom sa pustil do Zemana

28. 1. 2019 6:00

Ukrajinský veľvyslanec v Českej republike Jevhen Perebyjnis poskytol rozhovor serveru forum24.cz Pavla Šafra. Domnieva sa, že ruský prezident Vladimir Putin chce celú jeho krajinu. „Je to naozajstná vojna,“ hovorí.

Putin chce celú Ukrajinu, varoval ukrajinský veľvyslanec a potom sa pustil do Zemana
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin

Perebyjnis uviedol, že jeho krajina si zo všetkého najviac želá mier. „A mier možno dosiahnuť, ak bude na Rusko, ktoré okupuje ukrajinské územia, vyvinutý dostatočný tlak,“ podotkol.

„Už skoro päť rokov pokračuje vojna. Nie je to žiadna kríza, ako rado tvrdí Rusko. Je to naozajstná vojna,“ dodal veľvyslanec a poukázal napríklad na veľké ekonomické aj ľudské straty. „Reakcia Západu bola dôležitá v tom zmysle, že sa zabránilo ďalšej agresii Ruska. Nie je tajomstvom, že Putin nepotrebuje len Krym a Donbas, chce celú Ukrajinu. Považuje ju za sféru svojho vplyvu a dobre si uvedomuje, že bez Ukrajiny nemôže existovať veľká ruská ríša alebo Sovietsky zväz, prípadne čokoľvek, čo by chcel obnoviť,“ pokračoval Perebyjnis s tým, že Putin sa snaží získať celú krajinu hybridnou vojnou, ktorú rozpútal.

Perebyjnis sa potom vyjadril k postojom českého prezidenta Miloša Zemana a jeho ovplyvňovaniu česko-ukrajinských vzťahov. „V mnohých prípadoch, keď hovorí o Ukrajine, napríklad keď pred rokom uviedol, že Ukrajina by mala súhlasiť s okupáciou Krymu Ruskom výmenou za povedzme plyn, s ním nemôžeme súhlasiť. To hovoríme otvorene,“ poznamenal.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

A v akom stave je členstvo krajiny v NATO a Európskej únii? „Čo sa týka formálneho členstva v NATO a Európskej únii, to bude zakotvené v ukrajinskej ústave. Pred mesiacom tieto zmeny podporil ukrajinský parlament v prvom čítaní a koncom januára alebo začiatkom februára by to malo byť schválené definitívne. To je veľmi dôležité. Ukrajina má veľmi tesnú spoluprácu s EÚ, s ktorou máme asociačnú dohodu, bezvízový styk a tak ďalej,“ uviedol veľvyslanec a dodal, že krajina chce zároveň splniť kritériá na prijatie do NATO.

Pôvodný text nájdete na webe forum24.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bihariová: Extrémisti a Smer zvulgarizovali hodnotové témy

15:02 Bihariová: Extrémisti a Smer zvulgarizovali hodnotové témy

Štát by mal prevziať aktívnejšiu úlohu v boji proti dezinformáciám, musí byť schopný reagovať na ne …