Putin a Zelenskyj: Dôležitá dohoda. A slová o Donbase

13. 12. 2019 6:02

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prvýkrát od svojho zvolenia rokoval na osobnej schôdzke s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Stalo sa tak na okraj summitu Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska, ktorý je známy ako „normandská štvorka“ a od roku 2014 pracuje na mierovom procese urovnania konfliktu na východe Ukrajiny. Podľa ukrajinského prezidenta aj jeho ruského náprotivku bola schôdzka „veľmi pozitívna“.

Putin a Zelenskyj: Dôležitá dohoda. A slová o Donbase
Foto: TASR
Popis: Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádzajú na pracovné zasadnutie 9. decembra 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži.

Zelenskyj podľa servera iDnes.cz pozitívne hodnotil už samotný fakt, že k bilaterálnej schôdzke s Putinom došlo a obnovil sa ukrajinsko-ruský dialóg. Zostalo však podľa neho mnoho nedoriešených otázok. Podarilo sa však vyrokovať vzájomnú výmenu zajatcov, ktorá by sa mala uskutočniť do konca roku.

Aj Putin označil schôdzku v Paríži za užitočnú. Dodal však, že Moskva požaduje zmeny ukrajinskej ústavy v prospech osobitného štatútu Donbasu.

To Zelenskyj odmieta s tým, že Ukrajina musí mať plnú kontrolu nad celým svojím východným územím.

Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS sa obaja prezidenti tiež dohodli na predĺžení dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Tá vyprší 31. decembra a od anexie Krymu v roku 2014 panovala okolo novej dohody značná neistota. „Prebrali sme princípy, detaily dohody o tranzite prerokujú poradcovia,“ uviedol Zelenskyj.

O samotnom Kryme sa podľa ruských médií vôbec nehovorilo.

Autor: jma

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dlho sa tam neohrial. Prokurátor nechce Trnku vo väzbe

14:50 Dlho sa tam neohrial. Prokurátor nechce Trnku vo väzbe

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého zadržala vo štvrtok (16. 1.) Národná krim…