Putin: Rusko použije jadrové zbrane, ak ...

18. 10. 2018 17:30

Rusko použije jadrové zbrane len v reakcii na prichádzajúci raketový útok. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimír Putin na Valdajskom medzinárodnom diskusnom klube, ktorý sa koná v Soči.

Putin: Rusko použije jadrové zbrane, ak ...
Foto: TASR
Popis: Ruský prezident Vladimir Putin počas tlačovej konferencie po rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo fínskej metropole Helsinki
reklama

Podľa neho ruská vojenská doktrína nepočíta s preventívnym jadrovým úderom. Putin poznamenal, že Rusko spustí jadrový útok len vtedy, ak tamojšie systémy včasného varovania zaznamenajú rakety smerujúce na ruské územie.

"Agresor by mal vedieť, že odplata je nevyhnutná," dodal. Putin pripustil, že by to znamenalo globálnu katastrofu, ale zdôraznil, že "nemôžeme byť tými, kto to iniciuje", informovala tlačová agentúra AP.

"Boli by sme obeťami agresie a šli do neba ako mučeníci," zatiaľ čo tí, ktorí by útok spustili, by "len zomreli a nemali by čas ani na to, aby to oľutovali", varoval šéf Kremľa.

Valdajský medzinárodný diskusný klub je kongres expertov, ktorí sa špecializujú na štúdium ruskej vnútornej a zahraničnej politiky. Pomenovaný je podľa Valdajského jazera, ktoré leží blízko mesta Velikij Novgorod, kde sa kongres v roku 2004 po prvý raz konal. Putin je pravidelným účastníkom Valdajského klubu.

Putin podľa vlastných slov verí, že americký prezident Donald Trump je ochotný zlepšiť vzťahy USA s Ruskom, pričom Moskva je na takýto krok pripravená "v akomkoľvek okamihu". Ruský líder zároveň poukázal na politické šarvátky medzi americkými demokratmi a republikánmi, čo Trumpovi zväzuje ruky pri úsilí napraviť naštrbené americko-ruské vzťahy.

Putin vyhlásil, že jeho júlové stretnutie s Trumpom v Helsinkách bolo pozitívne, a to napriek tomu, že to podľa neho Trumpovi oponenti zneužili na politickú rivalitu. Putin tvrdí, že s Trumpom absolvoval napriek politickým nezhodám dobrú diskusiu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…