Putin: Rusi a Ukrajinci by mohli mať spoločné občianstvo

29. 4. 2019 20:00

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok navrhol, že Rusi a Ukrajinci by ako spriaznené národy mohli mať spoločné pasy. Píše o tom agentúra DPA.

Putin: Rusi a Ukrajinci by mohli mať spoločné občianstvo
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin počas prejavu na Valdajskom medzinárodnom diskusnom klube v Soči
reklama

 "Ak (Kyjev) dá občianstvo Rusom na Ukrajine a my urobíme to isté pre Ukrajincov v Rusku, tak potom rýchlo prídeme k spoločnému štandardu a želanému cieľu. Mali by sme spoločné občianstvo," vyhlásil Putin pre ruský portál Life.ru.

Ruský prezident v tejto súvislosti ďalej dodal, že "oba národy majú veľa spoločného" a ak by mali "spoločné občianstvo, Rusi aj Ukrajinci by z toho len profitovali".

Rusko začalo s vydávaním pasov pre obyvateľov odštiepeneckých republík vyhlásených na východe Ukrajiny po tom, ako Putin 24. apríla podpísal výnos, ktorý dáva obyvateľom niektorých regiónov Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny právo získať ruské občianstvo v zjednodušenom režime. Putin neskôr povedal, že Kremeľ zvažuje možnosť rozšírenia takéhoto zjednodušeného postupu pre získanie ruských pasov pre všetkých občanov Ukrajiny.

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však ponuku ruského prezidenta na vydanie ruských pasov Ukrajincom odmietol a namiesto toho sľúbil, že ponúkne ukrajinské občianstvo Rusom, ktorí "trpia" pod vládou Kremľa.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že konflikt na východnej Ukrajine si už vyžiadal približne 13.000 obetí na životoch.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Od dnes opäť voľnejšie. Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opaterniach

7:00 Od dnes opäť voľnejšie. Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opaterniach

Športové podujatia s divákmi za jasne stanovených podmienok, šachovnicové sedenie v divadlách, kinác…