Puč v Turecku má prvých odsúdených. Šokujúce tresty pre dvoch vojakov

5.1.2017 20:34

Na doživotie odsúdil dnes súd vo východotureckom meste Erzurum dvoch bývalých tureckých vojakov s vyššími hodnosťami údajne prepojených s tzv. Fethullahovou teroristickou organizáciou (FETÖ). Ide o vôbec prvé rozsudky vynesené v súvislosti s júlovým potlačeným pokusom o štátny prevrat, uviedla agentúra Anadolu.

Puč v Turecku má prvých odsúdených. Šokujúce tresty pre dvoch vojakov
Foto: TASR
Popis: Prezident Erdogan ďakuje svojim priaznivcom na masovej demonštrácii v Istanbule

Oboch mužov - explukovníka Murata Kočaka a exmajora Murata Yilmaza - podľa tureckých médií usvedčili z pokusu o zvrhnutie režimu s použitím násilia. Bývalí vojaci všetky obvinenia popreli. 

Turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA a jeho prívržencov. Spojené štáty žiada o vydanie tohto klerika, ktorý účasť na puči popiera. Neúspešný prevrat, ku ktorému došlo v noci na 16. júla, si podľa vlády vyžiadal najmenej 246 životov a vyše 2200 zranených, pričom presný počet obetí na strane pučistov známy nie je. 

Ankara po potlačenom puči v rámci razií voči údajným Gülenovým podporovateľom prepustila či dočasne zbavila funkcií tisícky štátnych úradníkov, vojakov, novinárov či sudcov a zadržala okolo 41.000 osôb, za čo si vyslúžila odsúdenie zo strany západných krajín.

Zásahy voči Gülenovým prívržencom pritom stále prebiehajú. Agentúra Anadolu dnes informovala, že prokurátori nariadili zatknutie 380 podnikateľov, z ktorých 110 sa pravdepodobne zdržiava v zahraničí. Polícia zároveň vykonala razie v ich domovoch a kanceláriách.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

7:00 Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

Po neúspešných snahách o vytvorenie novej talianskej vlády pripravuje prezident Sergio Mattarella zr…