Publicista dôrazne varuje pred spojením Babiša a Okamuru. Pridáva krvavý príklad z histórie

27. 10. 2017 14:00

Publicista Ondřej Neff sa na serveri Neviditelný pes vyjadril k povolebnej situácii v Česku. Šéf hnutia ANO Andrej Babiš sa vraj dostáva do zúfalej situácie.

Publicista dôrazne varuje pred spojením Babiša a Okamuru. Pridáva krvavý príklad z histórie
Foto: Hans Štembera
Popis: Spisovateľ Ondřej Neff.

Tomio Okamura s hnutím SPD jasne uspel vo voľbách do Poslaneckej snemovne a musí počítať s tým, že sa o neho teraz budú médiá zaujímať. Zvlášť keď sa veľmi kriticky stavia k zastupiteľskej demokracii. Víťaz volieb Andrej Babiš sa k Okamurovi staval veľmi opatrne, ale môže vraj čoskoro prísť na to, že má problém.

„Tomio Okamura je predstaviteľom dnes už významnej politickej formácie, ktorá útočí na podstatu zastupiteľskej demokracie a na smerovanie demokratickej Českej republiky. Neskrývane sa podkladá víťazovi volieb Andrejovi Babišovi. Ten sa v doterajších rokovaniach dostáva do tiesnivej situácie. Občianski demokrati odmietli účasť vo vláde aj podporu eventuálnej menšinovej vlády. Babiš v stredu odmietol TOP 09 a STAN s tým, že ich je málo a sú nepriateľskí. Piráti surfujú na vrchole vlny popularity, nebudú stavať prezidentského kandidáta, s Babišom sa nestretli, ten na rokovanie poslal svojho sluhu, pričom Piráti neprejavili záujem o účasť vo vláde ani o podporu,“ pripomenul Neff.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: TASR

Okamura dával už pred voľbami najavo, že chce byť vo vláde, a Babišovi možno nezostane nič iné, ako na to kývnuť. Neff pred tým však dôrazne varuje. Podľa jeho názoru by išlo o ohrozenie českej demokracie. Preto by podľa publicistu stálo za to zvážiť, či by sa mohla obnoviť stará koalícia v podobe ANO, ČSSD a ľudovcov. Babiš vraj môže tiež dúfať, že dôjde k určitým posunom v ODS, kde dáva Václav Klaus mladší najavo, že pobyt občianskych demokratov v opozícii vlastne nie je žiadny veľký úspech.

„Mohli by sme sa nad tým rozčuľovať, smiať sa, krčiť plecami, ale v každom prípade by to bolo lepšie riešenie ako spojenie dvoch vyvrheľov, Babiša a Okamuru, teda ťah rapallského typu – v talianskom Rapalle sa v roku 1922 spojili dvaja európski vyvrheli, Nemecko a Sovietsky zväz, a tým bol naštartovaný vzostup jedného z troch najhorších vrahov histórie, Adolfa Hitlera. Tí ďalší sú Josif Džugašvili a Mao Ce-tung, ale to sem naozaj nepatrí,“ uzavrel Neff.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…