Psychológ: Za rast počtu znásilnení môžu migranti. Ale s dátami sa čachruje

29. 9. 2018 7:00

Psychológ Daniel Štrobl sa vyjadril v rozhovore pre Reflex.cz k islamu. Migranti podľa jeho slov môžu za neuveriteľný rast počtu znásilnení a Európa neverí vlastnej kultúre.

Psychológ: Za rast počtu znásilnení môžu migranti. Ale s dátami sa čachruje
Foto: TASR
Popis: Migranti pochodujú ulicami vo francúzskom Calais

„V Iraku, kde som bol v roku 2003, sa o masovej migrácii vôbec neuvažovalo. V roku 2011 som bol v Afganistane,“ povedal na úvod Štrobl, ktorý spoznával miestnych pri práci s vojakmi v Iraku a Afganistane.

Štrobl uviedol, že nevníma ako problém národnosť ani islam, ale islamskú tradíciu. A práve preto varuje pred prijímaním moslimov – ich kultúra sa totiž nezhoduje s európskou, a to predovšetkým vo vzťahu k ženám a komunite. „Veľmi často sa vyskytujú debaty, či je islam mierumilovný, alebo nie je. To, čo definuje to dané etnikum, je ich tradícia. Tradície, z ktorých pochádzajú. A tam to kompatibilné nie je,“ dodal Štrobl.

„Keby dodržiavali zákony, keby prichádzali tak, že je tu nejaká krajina so zákonmi, podľa ktorých sú schopní žiť, tak by tu, samozrejme, mohli žiť,“ poznamenal. „Ale to keby neplatí,“ povedal rázne Štrobl a poukázal na štatistiky a každodenné skúsenosti.

V rozhovore spomenul aj Švédsko, kde sa okrem iného pre migráciu zvýšil počet znásilnení. V Rakúsku sa potom podľa jeho slov moslimovia odmietajú učiť veci, ktoré nie sú v Koráne. Šikanujú vraj tiež nemoslimské dievčatá.

„Každá spoločnosť si musí uvedomiť mieru rizika, ktorú je ochotná prijať. Nepochybne mnoho ľudí, ktorí prichádzajú zo Sýrie a Afganistanu, má záujem sa začleniť a prijať európsky štýl života. A je len na nás, či je pre nás to riziko prijateľné alebo nie. A ja som práve jeden z tých, ktorí hovoria prijmime politických utečencov. Ale bavíme sa o ekonomických migrantoch, a to afganskí migranti nesporne sú,“ povedal.

V Nemecku sa podľa Štrobla s dátami hovoriacimi o spokojnom spolužití s migrantmi čachruje, napríklad s tými o kriminalite.

„Islam sám o sebe nie je nebezpečný. Radikálni moslimovia sú však nebezpeční všade na svete,“ podotkol Štrobl. Na záver sa vyjadril k sýrskym sirotám, keď vníma, že by ich Česko dokázalo začleniť do vlastnej kultúry. „Ale ten odpor, ktorý voči nim je, je ukážkou nedostatku národného sebavedomia,“ poznamenal Štrobl a zdôraznil, že, samozrejme, čím menšie deti by krajina prijala, tým lepšie.

Celý rozhovor nájdete na webe Reflex.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: A čo sa zabijem, keď som dobrý? Fanúšikom zaludov a péeskarov sme vyrazili dych

9:19 Matovič: A čo sa zabijem, keď som dobrý? Fanúšikom zaludov a péeskarov sme vyrazili dych

Líder OĽaNO Igor Matovič čelí kritike, že spája ľudí, ktorých by spájať nemal. Kameňom úrazu má byť,…