Prvý apríl 2016 by sa mal stať pamätným dňom prívržencov neslobody. Toľko zo strany SaS k rádiozákonu

1. 4. 2016 14:33

Povinné kvóty na vysielanie slovenskej hudby, ktorými sú oddnes viazaní súkromní vysielatelia aj štátna RTVS, sú podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) popretím normálneho trhového prostredia. Prostredia, v ktorom rozhoduje dopyt a ponuka, nie direktívy politikov a lobistov.

Prvý apríl 2016 by sa mal stať pamätným dňom prívržencov neslobody. Toľko zo strany SaS k rádiozákonu
Foto: SITA
Popis: Budova RTVS - Slovenského rozhlasu v Bratislave

„O podiele slovenskej hudby v rádiách nemá rozhodovať zákon, ale záujem poslucháčov o ňu. To je rozhodujúci princíp. Poslanci Smeru vrátane niektorých poslancov opozície však tento princíp schválením novely zákona o vysielaní a retransmisii v minulom volebnom období pošliapali,“ uvádza predseda strany SaS Richard Sulík.

Pod heslom podpory národnej kultúry a podpory národných hudobných diel si podľa liberálov presadili svoje partikulárne ekonomické záujmy lobisti. SaS poukazuje na to, že ide zväčša o tých, ktorí získali privilégium vysielať svoje skladby v normalizovanom éteri pred rokom 1989. „Strana SaS podporuje slobodnú hospodársku súťaž v sektoroch, ktoré nepatria do oblasti prirodzených monopolov. Hudobný trh nepotrebuje žiadne povinné kvóty, ktoré mu diktuje štátna moc. Ak niečo slovenská hudba potrebuje, tak je to dobrý vkus a dostatok priestoru na sebarealizáciu umelcov,“ vysvetľuje šéf liberálov s tým, že ekonomické reformy, ktoré vedú k posilneniu kúpnej sily obyvateľstva, a kvalitné vzdelávanie urobia národnej kultúre stokrát väčšiu službu ako vnútené povinné kvóty na domácu hudobnú produkciu. „O nezmyselnosti tohto zákona napokon veľa vypovedá aj fakt, že o výnimku z kvót žiada aj štátna RTVS. Prvý apríl 2016 by sa mal preto stať pamätným dňom prívržencov neslobody,“ uzatvára Sulík.

V rádiách na Slovensku sa povinne bude hrať viac slovenskej hudby. Vyplýva to z novely zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú schválil ešte v roku 2015 parlament a dnes nadobudla účinnosť. Ministerstvo kultúry návrhom zavádza povinné kvóty pre vysielanie slovenskej hudby v rádiách. Rozhlasoví vysielatelia s licenciou, teda súkromné rádiá, budú musieť v roku 2016 vyhradiť slovenskej hudbe najmenej 20 percent a od roku 2017 najmenej 25 percent času z vysielania hudby. Verejnoprávny Slovenský rozhlas má v roku 2016 hrať najmenej 30 percent a od roku 2017 35 percent slovenskej hudby.

K 31. marcu požiadali Radu pre vysielanie a retransmisiu (RVR) o výnimku z kvót na vysielanie slovenskej hudby vysielatelia 16 rádií. Ako informovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová, o udelenie výnimky z kvót na slovenské hudobné diela radu požiadali vysielatelia: GES Slovakia, s. r. o., (Rádio Anténa Rock), Europa 2, a. s., (Europa 2), Radio One Rock, s. r. o., (Radio One Rock), Radio Rock, s.,r.,o., (Radio One Retro), Radio One, s. r. o., (Rádio One), Corporate Legal, s. r. o., (Rádio Vlna), D. Expres, k. s., (Expres), Best FM Media, spol. s r. o., (Rádio Best FM), Radio, a. s., (Fun Radio) a Marek Petráš (Rádio Košice), Radio ON, s. r. o., (Aligator – Classic rock radio), C. S. M. group, s. r. o., (Rockova republika) a RTVS (Rádio Devín, Rádio Patria, Rádio Pyramída, Rádio Regina).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …