Prvá obeť koronavírusu v Európskom parlamente, ohlásil europoslanec

24. 3. 2020 14:50

Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) na svojom Twitteri oznámil, že v Európskom parlamente (EP) už zaznamenali prvú obeť koronavírusovej nákazy. Stalo sa tak aj napriek tomu, že priamo v Bruseli už pracuje iba hŕstka ľudí podieľajúcich sa na chode tejto organizácie. Väčšina europoslancov pre rastúci počet nakazených ľudí v Belgicku a Francúzsku pracuje za súčasnej situácie dištančne. Rozhodlo sa tak, že na mimoriadnej schôdzi, ktorá prebehne tento týždeň, budú poslanci EP hlasovať prostredníctvom e-mailu.

Prvá obeť koronavírusu v Európskom parlamente, ohlásil europoslanec
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

„Prvá obeť koronavírusu v Európskom parlamente. Dnes zomrel kontraktor, ktorý zabezpečoval v sídle EP telekonferencie na komunikáciu s poslancami, ktorí nemôžu byť v Bruseli,“ oznámil úmrtie jedného zo zamestnancov Európskeho parlamentu Vondra.

„V Belgicku je situácia oveľa horšia ako tu,“ doplnil.

 

 

Zdroj: Twitter/Alexandr Vondra

V Belgicku, na ktoré europoslanec za ODS poukazuje, je situácia naozaj oveľa horšia ako v Česku. Krajina zápasí s 3 743 prípadmi nákazy koronavírusom a zomrelo tam už 88 ľudí. Len za pondelok pribudlo 342 nových prípadov a trinásť úmrtí. Oproti tomu v Českej republike majú 1 236 ľudí trpiacich chorobou Covid-19 a jedného mŕtveho.

V čom je situácia v Belgicku lepšia, je počet vyliečených z choroby, tých tamojšie úrady evidujú už 401, u našich českých susedov je ich sedem.

Súčasná pandémia zastavila bežný chod Európskeho parlamentu. „Všetky plánované plenárne schôdze odteraz až do júla prebehnú v Bruseli namiesto v Štrasburgu,“ píše server Aktuálně.cz. Rozhodlo sa tiež o dištančnom hlasovaní prostredníctvom e-mailu na mimoriadnej schôdzi 26. marca v Bruseli.

Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Zdroj: TASR

Iné ako fyzické začatie plenárnej schôdze síce zatiaľ rokovací poriadok europarlamentu neumožňuje, na to však pre nebezpečenstvo nákazy zrejme dorazia len tí europoslanci, ktorí žijú trvale v Bruseli.

Tí budú môcť podľa servera debatovať v sále. Ale svoj hlas odovzdajú všetci e-mailom. Mnohí poslanci riešenie kritizujú.

„Je to polovičaté, nezodpovedné riešenie len na efekt. EÚ v koronavírusovej kríze zaspala a Európsky parlament sa to teraz snaží dohnať. Malo sa to všetko odhlasovať dištančne,“ skritizoval Vondra riešenie pre server Aktuálně.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

17:55 Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

Od predsedu vlády ľudia neočakávajú, že bude pred kamerami rozoberať rôzne možnosti a úvahy o tom, a…