Protivládne médiá zavádzajú, hovorí Gašpar

    0
    Tibor Gašpar (Autor: TASR)

    V rozhovore pre český portál respekt.sk odpovedal na viacero otázok o tom, čo bude jeho popisom práce. Ako uviedol, s českým ministrom vnútra sa stretol niekoľkokrát. „Venoval sa dlhodobej problematike bezpečnosti a ja som s ním konzultoval odborné otázky napríklad v oblasti boja proti terorizmu. Vedeli sme o sebe, mali sme na seba telefonický kontakt,“ hovorí bývalý policajný prezident. Ako dodáva, dobre pozná fungovanie českej polície.

    Následne uvádza, že si spolu s Janom Hamáčkom dohodli osobné stretnutie, v júni sa stretli na Slovensku, kde riešili spôsob spolupráce. „Ďalšie stretnutie bolo niekoľko dní po jeho vymenovaní do funkcie. Tam sme dohodli definitívnu podobu spolupráce. Z hľadiska formy pracovného vzťahu ide o dohodu o vykonávaní činnosti,“ vysvetľuje.

    Podľa Gašpara bude Hamáčkovi dávať napríklad odborné stanoviská k legislatívnym návrhom zmien zákonov, ktoré by mohli mať vplyv na činnosť polície. Rovnako by sa mal vyjadrovať a dávať odborné stanoviská k návrhom organizačných zmien v polícii a plánovaní dokumentov a hodnotiacich správ z oblasti bezpečnosti.

    Dodáva, že českému ministrovi vnútra už posudzoval materiál, ktorý sa týkal miezd policajtov a hasičov, ktoré už konzultoval aj s vedením českej polície. „Moja odmena nepresiahne desaťtisíc českých korún (približne 390 eur) a bude sa odvíjať od vykázaných hodín.“

    Spolupráca medzi českým ministerstvom a Tiborom Gašparom prebieha osobne pri stretnutiach s Janom Hamáčkom, rovnako aj iných pracovníkov rezortu. V prípade potreby komunikujú aj prostredníctvom mailov alebo telefonátov, pričom je v kontakte aj s vedením českej polície. S nikým iným však nespolupracuje a okrem Hamáčka nikomu neradí.

    Kauza Kuciak

    Autor rozhovoru sa pýtal aj na kauzu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pre ktorú musel pre tlak verejnosti odísť z funkcie. Bolo aj viacero ohlasov, že pre jeho dobré vzťahy so Smerom sa vražda nevyšetrí. Na to má jasnú odpoveď.

    „Tvrdenia vo vašej otázke sú nepravdivé, ide o zavádzajúce tvrdenia slovenskej opozície, respektíve niektorých antivládnych médií. Vražda novinára Jána Kuciaka sa vyšetruje s maximálnym počtom síl a prostriedkov od chvíle, čo sa stala. Tak rozsiahle vyšetrovanie v histórii slovenskej polície ešte nebolo,“ vysvetľuje s tým, že vyšetrovatelia spolupracujú aj so zahraničnými expertmi a pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry. „Rovnako odmietam akékoľvek spájanie mojej osoby s politikou.“ Dodáva, že vždy bol policajt-profesionál, ktorý pracoval pre viacero ministrov z rôznych strán, a to na vysokej policajnej funkcii. Rovnako hovorí, že nikdy neporušil služobný zákon, čiže jeho odvolanie sa mohlo uskutočniť iba bez uvedenia dôvodu.

    „Pod mojím šesťročným vedením polície sme dosiahli najlepšie výsledky v histórii, a to v boji s kriminalitou, dopravnou nehodovosťou, nelegálnou migráciou a organizovaným zločinom. Ako policajný prezident podľa slovenského Trestného zákona nemôžem vstupovať ani riadiť vyšetrovanie či rozdávať pokyny. Riadiť a rozdávať úlohy policajným vyšetrovateľom môže podľa zákona iba prokurátor,“ dodáva na záver s tým, že pod jeho vedením boli vytvorené všetky inštitucionálne, materiálno-technické a personálne podmienky v boji proti korupcii.

    - Reklama -