Protikorupčný balíček z dielne OĽaNO parlament neschválil

15. 5. 2019 18:30

Protikorupčný balíček z dielne OĽaNO Národná rada (NR) SR v stredu neschválila. Sériou návrhov chceli opoziční poslanci prispieť k boju proti korupcii a zavedeniu opatrení na fungovanie právneho štátu. Opozičné hnutie neuspelo v parlamente s návrhom zákona o sociálnom poistení.

Protikorupčný balíček z dielne OĽaNO parlament neschválil
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič
reklama

Medzi najdôležitejšie zmeny (v rámci protikorupčného balíčka), ktoré navrhovalo OĽaNO urobiť v zákone o konflikte záujmov, patrilo sledovanie majetkových prírastkov politikov.

Chceli trestať aj  prešľapy verejných funkcionárov či obmedziť korupciu pri eurofondoch

"Verejní funkcionári každý rok rozhodujú o použití majetku štátu a rozdeľujú miliardy eur z daní občanov. Občania majú právo vedieť a kontrolovať, či svoje právomoci nezneužívajú na vlastné obohatenie sa," argumentovali opoziční politici.

Vytvoriť chceli tiež komplexný systém, ktorý by reguloval výber a následné odmeňovanie zástupcov štátu v orgánoch spoločností so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, a riešil zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone takejto funkcie.

Navrhovali to v novele zákona o výbere zástupcov štátu do orgánov spoločností s majetkovou účasťou štátu, o ich odmeňovaní a zodpovednosti za škodu.

Novelou zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci chceli poslanci zaviesť funkčný mechanizmus "trestania" prešľapov a pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami.

Navrhovali, aby nárok na náhradu škody spôsobenej verejným činiteľom mal štát alebo územná samospráva, pričom na uplatnenie práva na náhradu škody by v ich mene konal generálny prokurátor SR.

Neprešla ani ich snaha zaviesť opatrenia na obmedzenie korupčného správania v oblasti riadenia a spravovania eurofondov, ale aj dotácií v oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Novela obsahovala zavedenie kritérií na odborných hodnotiteľov, ako aj poskytovanie eurofondov v oblasti výskumu a vývoja len tým subjektom, ktoré sa výskumu a vývoju preukázateľne venujú, či posudzovanie veľkých projektov pri eurofondoch na základe princípu hodnoty za peniaze.

Hnutiu neprešlo ani dobrovoľné nemocenské poistenie študentov

Dobrovoľné nemocenské poistenie študentov najmä vysokých škôl, z ktorého by sa poskytovalo výlučne materské, sa nezavedie. Opozičné hnutie OĽaNO neuspelo v parlamente ani s návrhom zákona o sociálnom poistení.

Sadzbu poistného navrhovali určiť na 2 % zo zvoleného vymeriavacieho základu. Druhým opatrením malo byť zavedenie ochrannej lehoty.

Tá sa mala uplatňovať výlučne pri materskom v trvaní 15 mesiacov od zániku nemocenského poistenia.

Ochranná lehota by podľa predkladateľov patrila poistenke, ktorej nemocenské poistenie zanikne pred začiatkom obdobia tehotenstva.

A to v prípade, ak termín pôrodu nastane do 15 mesiacov od zániku nemocenského poistenia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…