Protikorupčné protesty sú tu aj vďaka vlakom zadarmo, nadhodil Glváč. Ten lotor si z mladých ľudí normálne strieľa, zaznelo

13. 6. 2017 14:20

Vo viacerých mestách na Slovensku sa zišlo počas posledných dvoch mesiacov tisíce ľudí pod taktovkou študentov na Veľkom protikorupčnom pochode a jeho pokračovaniach. Mladí žiadajú hlavy viacerých vysokopostavených mužov. Na ich iniciatívu reagovali viacerí politici, nie všetci sú z nej nadšení.

Protikorupčné protesty sú tu aj vďaka vlakom zadarmo, nadhodil Glváč. Ten lotor si z mladých ľudí normálne strieľa, zaznelo
Foto: TASR
Popis: Opozičný poslanec za SaS Ľubomír Galko (vľavo) a podpredseda parlamentu Martin Glváč zo strany SMER (vpravo)
reklama

V pondelok 12. júna vyšli ľudia do ulíc Žiliny a Prešova, a pokračovali tak v protestoch proti korupcii, ktoré odštartovali ešte v apríli študenti z gymnázia v Dubnici nad Váhom. Nazvali ho Veľký protikorupčný pochod a ich dôvod bol jednoduchý, korupcia v štáte.

„Skorumpovaní politici odmietli splniť naše požiadavky. Ľudia zodpovední za neriešenie a enormný nárast korupcie sú stále na svojich postoch,“ hlásali organizátori na Facebooku pred druhým Veľkým protikorupčným pochodom, ktorý sa uskutočnil pred týždňom v pondelok 6. júna. Okrem Bratislavy vyšli ľudia do ulíc aj v Košiciach a Prahe. Viac sme o tom písali TU.

Fotogaléria: - Veľký protikorupčný pochod

Veľký protikorupčný pochod v Bratislave
Ilustračné foto: Veľký protikorupčný pochod v Brat...
Veľký protikorupčný pochod v Bratislave
Veľký protikorupčný pochod v Bratislave
Renáta Kolenčíková
Advokát Peter Vačok počas prejavu na druhom protes...

Študenti niekoľkokrát jasne deklarovali, že protest je apolitický. Napriek tomu sa na ňom zúčastnili aj niektorí volení zákonodarcovia s argumentom, že naň idú a podporujú ho len ako súkromné osoby.

Fico iniciatívu mladých víta. Podľa Kaliňáka sú dezorientovaní

Druhý protikorupčný pochod komentoval aj premiér Robert Fico, ktorý, ako sa píše v stanovisku úradu vlády, vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov. Podľa úradu vlády premiér víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. „Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas," píše sa v stanovisku úradu.

Menej pozitívny názor vyjadril minister vnútra Robert Kaliňák, ktorého hlavu študenti v uliciach žiadajú. Druhé pokračovanie pochodu vníma pozitívne, ale mladí ľudia sú podľa ministra dezorientovaní médiami, ktoré vždy nehovoria pravdu. Na odstúpenie treba v prvom rade nejaký dôvod, reagoval Kaliňák na požiadavku protestujúcich študentov. Tí vnímajú ministra ako podozrivého z marenia riadneho vyšetrenia káuz s korupčným obsahom.

„Tie dôvody, ktoré uvádzajú, vychádzajú z informácií, napríklad Denníka N, ktorý zase píše stále pomerne veľa neprávd,“ argumentoval. „Keď si pozriete tie dôvody, ktoré nevychádzajú zo skutočností ako napríklad, že som v nejakej súvislosti nehovoril pravdu, tak som sa na to vždy pýtal a ukázalo sa, že som vždy pravdu hovoril a to, že som klamal, nie je pravda. Tak sa v tom ťažko orientovať,“ doplnil.

Zdroj:TASR/ zľava) Robert Kaliňák a Robert Fico

Ten lotor si z mladých ľudí normálne strieľa

Po pondelkových protestoch v Žiline a v Prešove reagoval aj ďalší predstaviteľ vládneho Smeru-SD Martin Glváč, ktorý je zároveň podpredseda parlamentu. „Každý protest v súlade so zákonom je legitímnym vyjadrením názoru a má to moju podporu. Aktuálne protesty majú aj celkom inú rovinu, pretože takéto združovanie mladých ľudí je podstatne jednoduchšie ako v minulosti,“ píše smerák na sociálnej sieti a vysvetľuje: „Aj vďaka bezplatnému cestovaniu vlakom pre študentov, zavedenému vládou Smeru.“

Zdroj: Facebook/Martin Glváč

Na jeho slová reagoval podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý konštatuje, že mladí ľudia sú v uliciach už po celom Slovensku a situácia v spoločnosti buble. „A Martin Glváč povie, že to je dobre, že mladí ľudia chodia a združujú sa a je to aj preto, že smeráci k tomu demokraticky prispeli, lebo im zaviedli vlaky zadarmo?“ pýta sa saskár na sociálnej sieti.

„Chápete to? Veď ten lotor si z tých mladých ľudí normálne strieľa,“ konštatuje Galko na záver.

Zdroj: Facebook/Ľubomír Galko

V reakcii na saskára nemeškal ani podpredseda parlamentu, ktorý jasne hovorí, že áno, cestovanie vlakmi zadarmo zvyšuje mobilitu mladých. Podľa jeho názoru je však tragikomédia niečo iné. „No čo je ťažká tragikomédia, politik, ktorý odpočúval novinárov na ministerstve obrany – jeden prúser za druhým, okradol ľudí o milióny, by chcel stáť v čele protestov proti korupcii? To je úplná zvrátenosť. Trafená hus zagágala,“ vyjadril sa.

Zdroj: Facebook/Martin Glváč

Zdroj: TASR/Ľubomír Galko

Prvý protest bol v apríli

Utorok 18. apríla bol deň prvého pochodu, na ktorom študenti žiadali vyšetrenie najväčších káuz Slovenska, a to Gorily a Bašternáka. Tínedžeri si za cieľ dali aj odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, o čo sa neúspešne snažili minulé leto opozičné strany v parlamente. Tŕňom v oku mladých bol aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý mal dozorovať v 61 prípadoch a nič nevyšetril. Čerešničkou na torte boli tzv. Mečiarove amnestie, ktoré medzičasom Ústavný súd SR zrušil. Viac sme o tom písali TU.

Na pódiu vtedy vystúpil aj herec Maroš Kramár. Ešte pred samotným podujatím sa vyjadril vo videu, ktoré sa za krátky čas stalo virálnym. Pozrieť si ho môžete TU.

Kramár druhé podujatie podporil zdieľaním na sociálnej sieti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poslanci podpisovali koaličnú dohodu, jeden nepodpísal. Premiér očakáva podporu zákonov v zmysle dohôd. Zelená karta zostáva

14:19 Poslanci podpisovali koaličnú dohodu, jeden nepodpísal. Premiér očakáva podporu zákonov v zmysle dohôd. Zelená karta zostáva

Po podpise koaličnej dohody a odhlasovaní programového vyhlásenia vlády (PVV) sa očakáva, že poslanc…