Projekt Inkluzívne vzdelávanie bude mať najväčší prínos pre dve firmy, nie pre nezamestnaných, odkazuje Remišová

20. 7. 2018 16:15

Na projekt rekvalifikácie nezamestnaných v priemysle má ísť viac ako 30 miliónov eur, väčšinu projektu tvorí mesačný kurz Inkluzívne vzdelávanie za takmer 23 miliónov eur. Najväčším prínosom však bude projekt pre dve firmy, ktoré budú kurzy poskytovať, nie pre nezamestnaných. Uviedla to v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Projekt Inkluzívne vzdelávanie bude mať najväčší prínos pre dve firmy, nie pre nezamestnaných, odkazuje Remišová
Foto: TASR
Popis: Veronika Remišová
reklama

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) podľa nej namiesto systémového riešenia navrhuje projekt, ktorý "vyžmýka" desiatky miliónov eur z eurofondov, ľuďom bez práce však pomôže veľmi málo.

"Štát naženie nezamestnaných ľudí na hromadné mesačné kurzy, na ktorých sa veľa zmysluplného nenaučia a čo sa naučia, bude na všeobecnej úrovni a prakticky zbytočné, keďže títo ľudia si budú hľadať miesto v úplne rozdielnych prevádzkach," myslí si Remišová s tým, že projekt bude najväčším prínosom pre firmy, ktoré budú kurzy poskytovať. Prakticky celý projekt ministerstvo zadalo skupine dvoch súkromných firiem, ktoré sú personálne prepojené, uviedla.

Za dodávateľa kurzov podpísal zmluvu Andrej Hutta, ktorý bol v minulosti podpredsedom Mladých sociálnych demokratov, čo je v podstate mládežnícka organizácie strany Smer-SD, skonštatovala Remišová. "Za objednávateľa, teda za štát, za ministerstvo, zmluvu podpísal generálny riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič. Človek s rovnakým menom bol podpredsedom Mladých sociálnych demokratov v tom istom čase ako Andrej Hutta," podotkla Remišová. Podľa nej sa teda zdá, že túto zákazku za 27 miliónov eur dohodil jeden bývalý funkcionár druhému.

"Vyzývame preto ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, aby zastavil minimálne túto nezmyselnú časť projektu Inkluzívne vzdelávanie," zdôraznila Remišová, pričom dodala, že zvyšných necelých 5 miliónov eur má ísť na rekvalifikačné kurzy na konkrétne profesie, čo by mohlo priniesť nejaké výsledky.

JUDr. Ján Richter

  • SMER SD
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

OĽaNO navrhuje, aby štát namiesto tohto projektu podporil slovenských zamestnávateľov a preplatil im prvú mesačnú mzdu človeka, ktorého zamestnajú, a tiež časť mesačnej mzdy jeho kolegu, ktorý ho bude celý mesiac do práce zaúčať. Nezamestnaní by sa tak podľa Remišovej naučili presne tie zručnosti, ktoré v danom podniku potrebujú.

Poslanec hnutia OĽaNO Eduard Heger doplnil, že druhým riešením by bolo zriadiť personalizované poradenstvo pri úradoch práce, kde by sa s nezamestnanými pracovalo systematicky a dlhodobo.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…