Progresívne Slovensko predstavuje svojich "veriacich". Pripúšťa, že osloviť môžu aj voličov KDH

13.9.2018 16:50

Hnutie Progresívne Slovensko rozbieha iniciatívu Progresívni veriaci. Jej cieľom je ponúknuť platformu veriacim, ktorí zároveň vyznávajú liberálne hodnoty. Ako príklad uvádzajú progresívci Róberta Bezáka. Pripúšťajú zároveň, že iniciatíva môže byť zaujímavá aj pre voličov KDH.

Progresívne Slovensko predstavuje svojich "veriacich". Pripúšťa, že osloviť môžu aj voličov KDH
Foto: Dominik Földes
Popis: Zástupcovia hnutia Progresívne Slovensko Zora Jaurová a kňaz Martin Kováč

„Uvedomili sme si, že v spoločnosti je relatívne vysoký dopyt po inom type politickej reprezentácie veriacich, na aký sme boli doteraz zvyknutí,“ uviedla členka správnej rady hnutia Zora Jaurová. Podľa jej slov má iniciatíva za cieľ ponúknuť alternatívu k súčasnému úzko chápanému konzervatívnemu názorovému a hodnotovému spektru.

„Primárnou úlohou tejto iniciatívy je vytvoriť priestor na diskusiu o dôležitých témach, ktoré hýbu spoločnosťou a vzťahu k viere, a tiež vytvoriť platformu pre tých, ktorí sú veriaci, ale zároveň sa hlásia k liberálnym hodnotám,“ priblížila Jaurová.

Takáto diskusia je podľa nej nesmierne potrebná, čo sa ukázalo aj pri nedávnej situácii, keď emeritný biskup Róbert Bezák vyjadril svoju podporu liberálnej kandidátke Progresívneho Slovenska Zuzane Čaputovej.  „Je veľa ľudí, ktorí nevnímajú rozpor medzi hodnotami liberálnej demokracie a svojou osobnou vierou a naopak tieto dve veci vnímajú ako súčasť jedného celku,“ myslí si Jaurová, ktorá zároveň priznala, že sama pochádza zo silne veriacej rodiny a náboženstvo je pre ňu stále dôležité. Zdôraznila tiež, že téma náboženstva je podľa nej aj nesmierne dôležitou agendou liberálnej strany. 

Kňaz Martin Kováč je jedným zo zakladajúcich členov hnutia Progresívne Slovensko. Autor: Dominik Földes

Pozitívne hodnoty a dialóg

„Keď sa dnes hovorí o nábožensky motivovanej politike, väčšina ľudí si predstaví zápas proti potratom či zväzkom osôb rovnakého pohlavia. Jednoducho definuje sa to negatívne. Naša predstava o politickej reprezentácii kresťanov je iná. Chceme budovať pozitívne hodnoty,“  hovorí starokatolícky kňaz a jeden zo zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska Martin Kováč.

Zdôraznil ale zároveň, že cieľom iniciatívy nie je presadzovať náboženské učenie do politiky. „Skutočným garantom náboženskej spoločnosti je sekulárny štát. Našou úlohou ako veriacich ľudí je nezvyšovať napätie, ale budovať dialóg,“ zhrnul Kováč.

Na otázku ParlamentnýchListov.sk, aká je zatiaľ odozva na novú iniciatívu, reagovala Jaurová s tým, že doterajší záujem predbehol očakávania. Neprejavujú ho pritom iba mladí ľudia, ale sympatizantov si iniciatíva nachádza naprieč celým vekovým spektrom.  

Jaurová tiež pripustila, že s touto iniciatívou môže Progresívne Slovensko potenciálne osloviť aj niektorých voličov KDH. „Myslím si, že máme určite schopnosť osloviť ľudí, pre ktorých je viera dôležitou súčasťou života, čo sú teda zrejme aj voliči KDH,“ uviedla. Zdôraznila však, že cieľom nie je primárne oslovovať voličov, ale prinášať do spoločnosti konkrétne témy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …