Progresívec Hojsík: Slovensko by nemalo zapadnúť do regionálneho priemeru diktovaného Orbánom

12.7.2019 8:00

Vyjadrenia kandidátky na post šéfky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej k témam ochrany klímy a biodiverzity ako aj reformy poľnohospodárskej politiky EÚ, ktoré v stredu predniesla pred poslancami liberálnej skupiny Obnovme Európu v Európskom parlamente (EP), padli na "úrodnú pôdu".

Progresívec Hojsík: Slovensko by nemalo zapadnúť do regionálneho priemeru diktovaného Orbánom
Foto: TASR
Popis: Na snímke zvolený poslanec do Európskeho parlamentu a Martin Hojsík z hnutia Progresívne Slovensko

Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) z frakcie Obnovme Európu, ktorý sa prioritne zameriava na environmentálne otázky európskej politiky.

Hojsík pripomenul, že nemecká ministerka obrany a kandidátka na šéfku exekutívy EÚ počas vystúpenia v jeho frakcii čelila mnohým otázkam, ktoré sa týkali aj boja s klimatickou hrozbou a reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Ekologické témy budú veľmi dôležité

"Vyjadrenia von der Leyenovej k témam ochrany klímy a biodiverzity vnímam s miernym optimizmom. Jej prianie, aby sa Európa stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom silne podporujem a v tejto oblasti ponúkam Európskej komisii svoju spoluprácu," uviedol Hojsík. 

Dodal, že víta aj jej podporu pre reformu poľnohospodárskej politiky Únie s cieľom ochrany klímy a biodiverzity. 

"Očakávam však, že jej silné slová a prísľuby budú v najbližších dňoch podporené odbornými návrhmi konkrétnych riešení," spresnil poslanec.

Hojsík upozornil, že ekologické témy budú počas nadchádzajúceho päťročného mandátu eurokomisie veľmi dôležité.

Slovensko sa musí postaviť do čela snáh o odvrátenie klimatickej hrozby

Pripomenul, že v ostatných týždňoch snaha o presadenie celoeurópskej uhlíkovej neutrality do roku 2050 narazila na nesúhlas niekoľkých stredo- a východoeurópskych krajín, vrátane troch susedov Slovenska - Česka, Maďarska a Poľska.

"Slovensko sa musí postaviť do čela snáh o odvrátenie prichádzajúcej klimatickej hrozby, nie zapadnúť do regionálneho priemeru diktovaného politikmi ako Viktor Orbán, či Jaroslaw Kaczyňski. Súčasná situácia nám ponúka príležitosť na zelený a spravodlivý reštart našich ekonomík a spoločností. Jej premárnenie môže mať fatálne následky," opísal situáciu europoslanec.

O podpore pre von der Leyenovú budú poslanci EP hlasovať v utorok 16. júla. O

krem podpory poslancov z Európskej ľudovej strany (EPP), do ktorej sama patrí, bude potrebovať podporu prinajmenšom ďalších dvoch veľkých európskych frakcií, pričom liberáli z Obnovme Európu jej podporu už otvorene vyjadrili.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…