Progresívci navrhujú vyhlásiť stav klimatickej núdze: Čo najskôr, súri europoslanec za PS

16. 9. 2019 11:19

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) navrhuje vyhlásiť stav klimatickej núdze. Na pondelkovej tlačovej konferencii v sídle PS to povedal poslanec Európskeho parlamentu a člen predsedníctva Martin Hojsík.

Progresívci navrhujú vyhlásiť stav klimatickej núdze: Čo najskôr, súri europoslanec za PS
Foto: TASR
Popis: Na snímke zvolený poslanec do Európskeho parlamentu a Martin Hojsík z hnutia Progresívne Slovensko
reklama

"Považujem za potrebné čo najskôr vyhlásiť stav klimatickej núdze," vyhlásil. To umožní podľa neho diskutovať o tom, ako sa na klimatickú zmenu pripraviť a ako znížiť emisie skleníkových plynov.

Zároveň sa obmedzia diskusie o tom, či zmeny klímy vôbec nastanú. Za dôležité považuje Hojsík tiež zjednotenie politík.

Hovorí, že Slovensko sa síce zaväzuje k rôznym klimatickým zmluvám, no zároveň štátna Eximbanka podporuje napríklad tepelné elektrárne spaľujúce odpad z ropy.

Hojsík v týchto dňoch na sociálnej sieti informoval o pozmeňujúcich návrhoch, ktoré v Bruseli predložil a týkajú sa klimatického záväzku EÚ.

V tejto súvislosti vytval aj predsedu vlády Petra Pellegriniho "aby sa jasne a verejne zaviazal podporiť zvýšenie budúcoročného rozpočtu na ochranu klímy."

"Predložil som pozmeňujúce návrhy, ktoré by zaviazali Európsku komisiu naplniť svoj sľub, a výdavky na klímu a zelené riešenia navýšiť pre budúci rok o 3,5 miliardy eur. Únia by tak dodržala svoj klimatický záväzok," napísal Hojsík.

Podľa člena hnutia Dominika Hatiara je dôležité nájsť rovnováhu medzi ochranou životného prostredia a rozvojom ekonomiky i hospodárskym rastom. 

Pripomenul, že súčasná mladá generácia je posledná, ktorá môže so zmenou klímy niečo urobiť. Slovensko svoje možnosti podľa PS využíva málo, napríklad len 20 percent emisných príjmov využíva na rozvoj zelenej ekonomiky.

Na archívnej snímke TASR Dominik Hatiar.

Tiež sa nedarí znižovať emisie. Odborníčka na zmenu klímy a spolupracovníčka hnutia Zuzana Hudeková pripomenula, že v rámci balíka opatrení vyhlásenia stavu klimatickej núdze bude nutné upraviť viacero zákonov, noriem a metodík.

Vyhlásenie stavu klimatickej núdze má byť aj súčasťou programu hnutia, ktorý predstavia v sobotu (21. 9).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…