Program slovenského predsedníctva v EÚ je schválený. Ako je na tom Holandsko a Malta?

    0
    Vlajka EÚ (Autor: repro youtube, mg)

    Na Rade ministrov Slovensko zastupuje podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Kým pre Holandsko to bude v poradí už 12. polročné rotujúce predsedníctvo v EÚ (ostatný raz v roku 2004), pre Slovensko a Maltu, ktoré sa stali členmi únie v roku 2004, to bude prvá skúsenosť tohto druhu. 

    Nastupujúce holandské predsedníctvo, od 1. januára do 30. júna 2016, bude podľa oficiálnej stránky predsedníctva menej “sexy” alebo “politicky výbušné” ako predošlé šéfovania na čele EÚ. V rokoch 1992 a 1997 bolo Holandsko na čele kľúčových rokovaní o podobe Zmluvy o EÚ, čo má za následok vznik Maastrichtskej zmluvy a Amsterdamskej zmluvy. V roku 2004 Holandsko na čele EÚ podporilo otvorenie prístupových rokovaní s Tureckom. 

    Holandská vláda rozhodla, že všetky stretnutia predsedníctva, ktoré sa nekonajú v Bruseli, ale na území Holandska, sa uskutočnia na jednom mieste, v amsterdamskom prístave. Na rozdiel od minulých predsedníctiev, kedy sa zasadnutia predstaviteľov krajín EÚ konali na rôznych miestach po celej krajine. Toto rozhodnutie má minimalizovať náklady predsedníctva, okrem iného aj ušetrením financií v podobe jedného tlačového strediska, komunikačných zariadení a tlmočníckych kabín. 

    Holandsko oficiálne oznámi priority svojho predsedníctva v EÚ, ktoré zodpovedajú aj cieľom Európskej komisie, začiatkom roku 2016. Holandskí politici však naznačili, že medzi politické priority bude patriť boj s migračnou krízou.

    - Reklama -