Proeurópske čistky v Poľsku? Premiér Morawiecki menil ministrov

9. 1. 2018 18:05

Poľský prezident Andrzej Duda vymenoval v utorok na slávnostnej ceremónii v prezidentskom paláci vo Varšave dovedna deviatich nových ministrov. Tí v úrade nahradili viacerých kontroverzne vnímaných členov vládneho kabinetu vrátane šéfa rezortu obrany, zahraničných vecí, či životného prostredia, informovala agentúra AP.

Proeurópske čistky v Poľsku? Premiér Morawiecki menil ministrov
Foto: TASR
Popis: Mateusz Morawiecki

Novým ministrom zahraničných vecí sa stal Jacek Czaputowicz, ktorý v úrade nahradil Witolda Waszczykowského. Novým šéfom rezortu obrany je Marek Blaszczak, ktorý vystriedal Antoniho Macierewicza a novým ministrom životného prostredia Henryk Kowalczyk, informovala agentúra PAP.

O výmene šéfov týchto i ďalších rezortov rozhodol poľský premiér Mateusz Morawiecki tesne pred svojim odchodom do Bruselu, kde by sa mal v utorok stretnúť s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Témou ich spoločného rozhovoru by mala byť najmä reforma justície v Poľsku, pre ktorú Európska komisia iniciovala konanie voči tejto krajine.

Brusel opakovane vyslovil obavy ako so zmienenou reformou, tak i s výrubom v poľskom Bielovežskom pralese, ktorý je od roku 2011 uznaný za prírodné dedičstvo UNESCO. 

Zloženie novej vlády podľa agentúry AP naznačuje, že sa Poľsko pokúsi o zmierlivejší prístup voči EÚ. Snahu o zlepšenie vzťahu s EÚ podľa AP signalizuje obzvlášť odvolanie doterajšieho ministra zahraničných vecí Waszczykowského a ministra životného prostredia Jana Szyszku. 

Prezident Duda v utorok do funkcií menoval tiež nového ministra vnútra Joachima Brudzinského i novú ministerku financií Teresu Czerwinskú, ktorá v úrade nahradila práve premiéra Morawieckeho.  

Novým ministrom zdravotníctva sa stal Lukasz Szumowski a šéfom rezortu životného prostredia Henryk Kowalczyk. Odvolaným ministrom prezident Duda poďakoval za "dva roky dobrej práce". 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V prípade výbuchu bytovky v Prešove sú obvinení traja ľudia. Vypočúvajú ich od rána

17:33 V prípade výbuchu bytovky v Prešove sú obvinení traja ľudia. Vypočúvajú ich od rána

Traja ľudia, ktorých polícia obvinila v súvislosti s piatkovým (6. 12.) výbuchom plynu v jednom z pr…