Problémy spojené s migračnou krízou musíme riešiť na úrovni EÚ, hovoria matovičovci

21.11.2018 21:00

Problémy spojené s migračnou krízou by sa mali riešiť na úrovni Európskej únie (EÚ). Myslia si to predstavitelia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), podľa ktorých kríza od roku 2015 vyvoláva napätie medzi európskymi krajinami a rozdeľuje ich.

Problémy spojené s migračnou krízou musíme riešiť na úrovni EÚ, hovoria matovičovci
Foto: TASR
Popis: Migranti pred stanicou metra Stalingrad v Paríži

Globálny pakt OSN podľa Obyčajných nerieši žiadny zo zásadných problémov, ktorým čelí EÚ. "Na úrovni EÚ potrebujeme urýchliť uzatvorenie dohôd o vracaní utečencov s tretími krajinami, pretože bez vzájomnej spolupráce s krajinami pôvodu sa migračné tlaky nepodarí vyriešiť. Takisto je potrebné zlepšiť vonkajšiu ochranu hraníc a ďalšie praktické kroky, ako napríklad prijatie spoločného európskeho zoznamu bezpečných krajín," mienia. 

Minister Miroslav Lajčák (Smer-SD) by sa mal podľa opozičnej strany venovať najmä riešeniam "týchto problémov, nie dokumentu, ktorý je z tohto hľadiska zbytočný". OĽaNO považuje za "nevyhnutné" vyvíjať politický tlak na efektívne riešenia v oblasti migrácie na európskej úrovni.

Koaličné strany Smer-SD a SNS síce odmietajú globálny pakt, ale ich ministri v stredu na rokovaní vlády schválili novelu zákona, ktorá rieši tento problém ako globálny pakt, čo podľa OĽaNO "výrazným spôsobom uľahčuje zamestnávanie cudzincov z tretích krajín na slovenskom pracovnom trhu". Matovičovci považujú za "neprijateľné", že novelu zákona o službách zamestnanosti vláda predkladá do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Z Kmotríka sa stal investor do ´bratislavskej vody´. Podnikateľ vysvetlil, prečo to urobil

12:00 Z Kmotríka sa stal investor do ´bratislavskej vody´. Podnikateľ vysvetlil, prečo to urobil

Nikdy som sa netajil svojím záujmom investovať do „bratislavskej vody“, ale do tohto momentu neboli …