Problémom vymenovania novej českej vlády môže byť nominant ČSSD s ústretovým postojom k migrácii

17. 6. 2018 16:10

Dezignovaný český premiér Andrej Babiš predloží v nedeľu prezidentovi ČR Milošovi Zemanovi zoznam kandidátov ČSSD na ministrov. Bude medzi nimi aj meno europoslanca Miroslava Pocheho, ktorý by mal riadiť rezort zahraničných vecí. Po sobotňajšom rokovaní s Babišom v Průhoniciach to podľa portálu Novinky.cz povedal predseda ČSSD Jan Hamáček.

Problémom vymenovania novej českej vlády môže byť nominant ČSSD s ústretovým postojom k migrácii
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

"Verím, že bude priestor, aby sa jednotliví kandidáti stretli s pánom prezidentom a diskutovali s ním o vedení rezortu," uviedol Hamáček.

Babiš potvrdil, že sociálni demokrati trvajú na svojich piatich nomináciách. Ďalej spresnil, že Zemana bude v nedeľu len informovať o menách a nebude formálne predkladať návrh novej vlády. Potom počká, ako bude prezident reagovať.

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček však v sobotu zopakoval, že prezident Pocheho do funkcie nevymenuje. "Túto nedôstojnú šarádu v réžii ČSSD utneme veľmi rýchlo. Pán prezident Pocheho NIKDY nevymenuje za ministra zahraničných vecí," napísal na Twitteri.

Babiš v tejto súvislosti povedal, že by "bolo dobré, keby sa pán Poche zachoval štátotvorne" a nelipol na funkcii. "Mali by sme sa snažiť, aby kvôli jednému menu nevznikla patová situácia a neotravovali sme ľudí nejakou krízou," dodal. S Pochem sa Babiš stretnúť nechce, vraj by to nič neprinieslo.

Zeman Pochemu vyčíta jeho údajný ústretový postoj k migrácii. Jedným z dôvodov prezidentovho zásadne negatívneho postoja však môže byť podľa webu iDNES.cz to, že Poche pred voľbou hlavy štátu nepodporoval Zemana, ale jeho protikandidáta Jiřího Drahoša.

Okrem ministerstva zahraničných vecí pripadli ČSSD i rezorty vnútra (má ho viesť Hamáček), práce a sociálnych vecí (Petr Krčál), poľnohospodárstva (Miroslav Toman) a kultúry (Antonín Staněk).

Babiš v sobotu povedal, že už má jasno o všetkých kandidátoch na ministrov za hnutie ANO. Ich mená však prezradiť nechcel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Myslel si, že pracuje pre štát a špehuje dílerov. Vypovedal člen sledovacieho komanda

18:40 Myslel si, že pracuje pre štát a špehuje dílerov. Vypovedal člen sledovacieho komanda

Miroslav Kriak, ktorý bol podľa vlastných slov najatý Petrom Tóthom, si myslel, že má sledovať užíva…