Pripravte sa na najhoršie, upozorňuje americký reportér Európanov. Migračná kríza sa ešte len začína

2. 11. 2015 21:30

Zahraničný spravodajca denníka The New York Times Rod Nordland varuje pred migračnou krízou. Mali by sme sa vraj pripraviť na najhoršie. Ľudia, ktorí už prišli do Európy, sú totiž len zlomkom tých, ktorí žijú v pre nás úplne nepredstaviteľných podmienkach a ktorí sa na cestu ešte len vydajú. A je jedno, či je v ich rodnej krajine vojna, chudoba alebo sucho.

Pripravte sa na najhoršie, upozorňuje americký reportér Európanov. Migračná kríza sa ešte len začína
Foto: SITA
Popis: Utečenci prichádzajúci do Európy

V súčasnosti prichádzajú do Európy desaťtisíce ľudí denne. Ženy, muži, deti, rodiny, starí aj mladí. „Prišli v snahe nájsť si nový život, v mnohých ohľadoch sú však zvestovateľmi nového veku,“ píše Nordland a dodáva, že podľa OSN sa dnes na svete pohybuje 60 miliónov vysídlených ľudí, čo je viac ako kedykoľvek predtým.

Tí ľudia nepochádzajú len zo Sýrie, ale z mnohých ďalších krajín. Afganistan, Irak, Gaza, Haiti, krajiny subsaharskej a severnej Afriky. „Tí ľudia sú neoficiálnymi vyslancami neúspešných štátov, nekonečných vojen, neriešiteľných konfliktov.“ Nordland však poukazuje na skutočnosť, ktorá je oveľa dôležitejšia. Migračná kríza totiž môže byť omnoho väčšia, než je teraz.

Z Afganistanu chce pre vyčíňanie Talibanu odísť ďalších 100 000 ľudí. Až 12 miliónov Sýrčanov opustilo svoje domovy. V Egypte je 5 miliónov Koptov, kresťanov, ktorí sa boja o svoju budúcnosť. Irackí jezídovia už nemajú domov. Jemenčania sú neustále bombardovaní Arabmi. Jemen je od Európy vzdialený zhruba rovnako ako Eritrea.

A to zďaleka nie je všetko. Podľa prieskumov analytickej spoločnosti Gallup z rokov 2009 až 2011 sa 40 percent občanov Nigérie, krajiny, ktorá má dvojnásobne viac obyvateľov ako Nemecko, vyjadrilo, že keby mohli, emigrovali by na Západ. „A ponaučenie z roku 2015 – im a zvyšku sveta – ukázalo, že sa to dá.“

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

Európske mocnosti majú plné ruky práce s tým, aby zvládali súčasný tok migrantov, ktorý viacerí označujú za najväčší v dejinách. Problém však spočíva v tom, že nie je ani zďaleka taký, aký by mohol byť. „Hovoríme tu o miliónoch potenciálnych utečencov, ktorí sa chcú dostať Európy, nie o tisíckach,“ napísal Donald Tusk v nedávnom príspevku na Twitteri.

„V celej Európe sa rozšíril otvorený rasizmus a xenofóbia. Nacionalistické a krajne pravicové strany sa začínajú tešiť obľube,“ uviedol bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer. „Zároveň však ide len o začiatok krízy, pretože podmienky, ktoré ľudí nútia opúšťať ich domovy, budú ešte horšie.“ A krajiny EÚ, ktoré majú tie najlepšie sociálne systémy na svete, sú týmito ľuďmi zahltené už teraz. „Politicky, morálne aj administratívne.“

„Nemyslím si, že sa tá vlna zastaví,“ povedala Sonja Lichtová z maďarskej neziskovej organizácie ICDT, ktorá sa zaoberá prechodmi k demokracii. „Z času na čas možno poľaví, v každom prípade sa však musíme pripraviť. Svetový sever musí byť pripravený na to, že svetový juh je v pohybe. Celý juh sveta. To nie je len problém Európy, ale celého sveta.“

autor: spa

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Matovič a Sulík sa pustili do Pellegriniho: Zrazu je bezpečnostné riziko jedna SMS. A toto vám neprekážalo?

14:41 VIDEO Matovič a Sulík sa pustili do Pellegriniho: Zrazu je bezpečnostné riziko jedna SMS. A toto vám neprekážalo?

AKTUALIZOVANÉ Zvolanie Bezpečnostnej rady SR premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) je divadlo za úč…