Prípad, ktorý otriasol Českom: Prepustili Alžírčana obvineného z hromadného znásilnenia turistiky. Rodičia mu vraj dohovoria...

17.8.2018 17:38

Mestský súd v Prahe prepustil vo štvrtok z väzby jedného z šiestich Alžírčanov, ktorých pražská polícia v apríli zadržala a obvinila z hromadného znásilnenia turistky z Írska v jednom z hotelov v metropole. Obvinený zložil kauciu 600.000 korún. Súd mu povolil vycestovať, informoval v piatok spravodajský server Novinky.cz.

Prípad, ktorý otriasol Českom: Prepustili Alžírčana obvineného z hromadného znásilnenia turistiky. Rodičia mu vraj dohovoria...
Foto: Facebook, LV Criminal Defense
Popis: Ilustračná fotografia

Súd rozhodol už minulý týždeň o tom, že kaucia je v tomto prípade prípustná, a odvtedy čakal, či obvinený peniaze zloží. Teraz vo štvrtok uznesením potvrdil, že sú splnené záruky, a poslal do väznice v Ruzyni príkaz na okamžité prepustenie 21-ročného Alžírčana.

Mestský súd rozhodoval ako odvolacia inštancia. Prípad dostal sudca na stôl po tom, ako Obvodný súd pre Prahu 5 odmietol skorší návrh obhajoby na prepustenie so zárukou 500.000 korún. Obvinený podal sťažnosť, ktorú nadriadený súd teraz uznal, kauciu ale zvýšil na 600.000 korún.

Obvinení muži sú vo veku 19-23 rokov. Podľa informácií Noviniek nemusel Alžírčan zložiť sľub, že neopustí Česko. Súd dokonca odporučil, aby odcestoval do rodnej krajiny, kde bude v starostlivosti a hlavne pod dohľadom rodičov. Významnú úlohu zohral fakt, že prepustený Alžírčan je jediný zo šestice obvinených, ktorého žena pri vyšetrovaní nespoznala.

"Nie je nutné, aby sa na území ČR zdržiaval po celú dobu prebiehajúceho trestného konania, ak nebudú práve vykonávané tie úkony, pri ktorých je účasť obvineného nevyhnutne potrebná," zdôvodnil súd svoje rozhodnutie.

"Naopak, sťažnostný súd má za to, že bude vhodné, aby sa obvinený po prepustení z väzby zdržiaval vo svojom bydlisku v Alžírsku, ktoré má spoločné so svojimi rodičmi, ktorí na neho môžu výchovne pôsobiť, a zároveň je umožnené aj pôsobenie ďalších osôb žijúcich v Alžírsku, ktoré ponúkli prevzatie záruk za správanie obvineného," dodal súd.

Či súd rozhoduje o návrhoch na prepustenie ďalších obvinených, hovorkyňa súdu neuviedla. Advokátka Alžírčana Eva Benešová nie je momentálne k zastihnutiu, podľa jej kolegyne z advokátskej kancelárie je mimo ČR.

Kriminalisti v prípade, ktorý sa odohral v noci z 1. na 2. apríla, vyšetrujú podozrenie zo sexuálneho násilia ohlásené 35-ročnou ženou z Írska. Po prílete do Prahy a ubytovaní sa v hoteli zamierila s priateľmi do nočného klubu, kde sa zoznámila s dvoma Alžírčanmi. Jeden z nich sa jej páčil a okrem popíjania alkoholu došlo podľa jej výpovede na polícii medzi oboma tiež na bozky.

Celá partia odišla z podniku opitá okolo pol šiestej ráno. Írka pozvala Alžírčana k sebe do hotela, ten ale odmietol a naopak ju vzal do svojho apartmánu v inom pražskom hoteli. Žena polícii povedala, že s ním mala najprv dobrovoľne pohlavný styk, neskôr v ňom ale nechcela, na čo podľa policajného obvinenia muž reagoval agresívne. Potom sa krátko pobili a muž z miestnosti odišiel. Než sa žena stihla obliecť, vrátil sa s ďalšími piatimi priateľmi, s ktorými cestoval po Európe, a začali  Írku spoločne znásilňovať.

Cudzinka ohlásila násilie na recepcii hotela, odkiaľ bola privolaná policajná hliadka, ktorej ale nechceli muži otvoriť. Situáciu vyriešila až zásahová jednotka, ktorá vyrazila dvere apartmánu baranidlom a podozrivých zadržala.

Alžírčania tvrdenia o znásilnení odmietajú, dvaja z nich iba pripustili, že s Írkou súložili, bolo to ale podľa nich dobrovoľné.

Šestici Alžírčanov hrozia dva až desať rokov väzenia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…