Princ Charles sa zrejme konečné dočká. Britská kráľovná uvažuje o abdikácii

15. 8. 2017 6:50

Britská kráľovná Alžbeta II. podľa zdrojov blízkych kráľovskému dvoru uvažuje o abdikácii v prospech svojho 68-ročného syna, princa Charlesa. Vládkyňa, ktorá je na tróne od roku 1952, hodlá odstúpiť o štyri roky, keď dosiahne vek 95 rokov, napísali v nedeľu miestne médiá.

Princ Charles sa zrejme konečné dočká. Britská kráľovná uvažuje o abdikácii
Foto: Youtube: Reprofoto/Theytrebel
Popis: Kráľovná Alžbeta II.
reklama

Kráľovná o tom informovala úzky okruh ľudí a odštartovala tak proces odovzdávania moci. "Hovoril som s množstvom vysoko postavených členov dvora, ktorí potvrdili, že prípravy na odovzdanie trónu sú už v plnom prúde," vyhlásil kráľovský komentátor Robert Jobson, ktorého cituje denník Daily Mirror.

"Jej Veličenstvo si je vedomé svojho veku a chce sa uistiť, aby odovzdanie koruny prebehlo hladko, keď nastane správny čas. Kráľovná pripisuje tejto záležitosti veľký význam, pričom vážne zamýšľa, že vo veku 95 rokov odovzdá vládu princovi Charlesovi," uviedol nemenovaný člen kráľovského dvora.

Alžbeta II. je momentálne najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete, pričom si medzi obyvateľstvom zachováva vysokú obľúbenosť. Ak sa rozhodne pre abdikáciu, Charles, jej najstarší potomok, sa stane najstarším monarchom Spojeného kráľovstva v čase svojej korunovácie, všíma si zmienené médium.

Začiatkom augusta sa kráľovnin manžel, princ Philip po 65 rokoch služby vlasti rozlúčil s oficiálnymi verejnými povinnosťami a odišiel do dôchodku.

Vojvoda z Edinburgu (96) je manželom britskej kráľovnej od roku 1947. Pár má štyri deti: korunného princov Charlesa, Andrewa, Edwarda a princeznú Anne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…