Prílev migrantov do Španielska naberá na obrátkach. Situácia si vyžaduje rýchle riešenie. Aj pokiaľ ide o ich prerozdelenie, nalieha šéf nemeckej diplomacie

4.8.2018 10:45

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas nalieha na európskych partnerov, aby urýchlene našli riešenie, pokiaľ ide prerozdeľovanie migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Prílev migrantov do Španielska naberá na obrátkach. Situácia si vyžaduje rýchle riešenie. Aj pokiaľ ide o ich prerozdelenie, nalieha šéf nemeckej diplomacie
Foto: TASR
Popis: Migranti v Stredozemnom mori.

Podľa jeho vyjadrenia pre denník Frankfurter Rundschau, ktoré citovala v noci na sobotu agentúra DPA, je nutné "európske riešenie", a to už "v priebehu niekoľkých týždňov". "Taliansko a Španielsko nemôžeme nechať osamote," dodal minister.

Maas zároveň pripustil, že na spomínanom riešení sa nemusí každý z 28 členských štátov EÚ podieľať v tom istom rozsahu. "Kto nebude spolupracovať, mal by sa angažovať v iných oblastiach, napríklad v boji proti príčinám migrácie," myslí si šéf nemeckej diplomacie.

Heiko Maas Zdroj: TASR

Nemeckú vládnu koalíciu ohrozil ešte v júni spor medzi Kresťanskosociálnou úniou Bavorska (CSU) a sesterskou Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU), ktorý sa týkal zámeru sprísniť azylovú politiku krajiny. Strany sa napokon dohodli s tým, že migranti budú zastavovaní na hraniciach a posielaní nazad do tých krajín Európskej únie, v ktorých sa predtým zaregistrovali. Maas pôsobí v spolkovej vláde ako člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).

Na južné pobrežia Európy dorazilo od začiatku tohto roka celkove 55.000 ilegálnych migrantov, čo je však o viac ako polovicu menej než v porovnateľnom období vlaňajšieho roka (111.753). Po uzavretí talianskych prístavov pre lode s migrantmi sa stalo ich hlavnou cieľovou destináciou Španielsko.

EÚ vyčlenila tri milióny eur pre Španielsko

Európska komisia oznámila, že v reakcii na najnovšie migračné tlaky udelila Španielsku dodatočnú pomoc tri milióny eur.

Peniaze boli vyčlenené v rámci Fondu vnútornej bezpečnosti (ISF) a sú považované za núdzovú pomoc pre španielsku vládu, ktorá čelí narastajúcemu migračnému tlaku z brehov Afriky.

Finančná pomoc je určená najmä na náklady spojené s nasadením ďalších pracovníkov Občianskej gardy na južné hranice Španielska. 

Dodatočné zdroje sa pripisujú k sume 32 miliónov eur, ktorú Únia vo forme núdzového financovania poskytla Madridu od začiatku júla.

Španielsku bola na obdobie 2014-20 vydelená na boj s migráciou suma 691,7 milióna eur. Ide o zdroje poskytované cez Fond pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) a národný program fondu ISF.

Stredisko na zvládanie zvýšeného náporu migrantov 

Španielsko sa rozhodlo zriadiť stredisko na zvládanie zvýšeného náporu migrantov prichádzajúcich zo severnej Afriky počas letných mesiacov. Cieľom tohto opatrenie je odľahčenie preťažených miestnych úradov, informovala v piatok agentúra AP. 

Španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok oznámil, že avizované ústredné operačné velenie bude koordinovať reakciu Španielska na prílev tisícok migrantov. 

Sánchez ďalej uviedol, že jeho vláda rokuje s Marokom, odkiaľ prevádzači migrantov na cestu po Stredozemnom mori posielajú, ako aj s krajinami, z ktorých pochádzajú. 

Pedro Sánchez Zdroj: TASR

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uvádza, že za prvých päť mesiacov tohto roka sa v španielskych vodách podarilo zachrániť 8150 migrantov. Od konca mája však tento počet značne narástol - zachránených bolo takmer 15.000 migrantov, teda viac ako 240 migrantov za deň. Španielsko tak predstihlo Taliansko ako hlavná vstupná brána pre migrantov snažiacich sa po mori dostať do EÚ.

Od začiatku roka zahynulo v Stredozemnom mori vyše 1500 migrantov 

Vyše 1500 migrantov zahynulo za prvých sedem mesiacov tohto roka pri pokusoch dostať sa cez Stredozemné more do Európy. Informoval o tom v piatok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) s tým, že prevádzači vysielajú migrantov na more na čoraz chatrnejších plavidlách.

Podľa UNHCR zahynulo len za jún a júl v tejto oblasti dovedna až 850 migrantov, čo predstavuje jedného mŕtveho na každých 31 ďalších migrantov, ktorým sa cez Stredozemné more v rovnakom období preplaviť podarilo. Ide o značný nárast oproti vlaňajšku, keď na jedného mŕtveho migranta pripadalo v priemere za celý rok 49 zachránených.

Počet ľudí, ktorí sa cez more doplavili do Európy za prvých sedem mesiacov roka, pritom oproti vlaňajšku klesol na približne polovicu, a síce na 60.000, priblížila tlačová agentúra AP.

Osobitný vyslanec UNHCR pre oblasť Stredozemného mora Vincent Cochetel uviedol, že UNHCR "nalieha na štáty a úrady na tranzitných trasách, aby podnikli všetky kroky potrebné na rozbitie prevádzačských sietí".

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …