Prijme Slovensko sýrske siroty? Pellegrini to pripúšťa, súhlasí aj SaS. Boris Kollár ma iný názor. Zobuď sa, šialenec! Zachráň naše deti a potom tu motaj nezmysly

3.10.2018 0:00

Slovensko by mohlo prijať sýrske siroty, ktoré sú umiestnené v Grécku. Pripustil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). S jeho nápadom súhlasila aj opozičná strana SaS. Noapak tvrdé stanovisko zaujal Boris Kollár. „Zobuď sa, šialenec! Zachráň naše deti a potom tu motaj nezmysly,“ povedal predseda Sme rodina.

Prijme Slovensko sýrske siroty? Pellegrini to pripúšťa, súhlasí aj SaS. Boris Kollár ma iný názor. Zobuď sa, šialenec! Zachráň naše deti a potom tu motaj nezmysly
Foto: TASR
Popis: Líder politického hnutia Sme rodina Boris Kollár a predseda vlády SR Peter Pellegrini

Pellegrini v diskusii RTVS Sobotné dialógy zdôraznil, že sa o prijatí sýrskych sirôt ešte nerozhodlo, o možnostiach však bude diskutovať aj s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.

Umiestnenie v detských domovoch

„Je otvorená otázka, či sa Slovensko vie postaviť aj k možnej opatere sirôt, ktoré sú umiestnené v Grécku," povedal premiér. Slovensko podľa neho nebude nesolidárne.

V prípade potreby by sa podľa premiéra vedelo postarať o tieto siroty. „Ale nemôžeme sa o ne postarať v zariadeniach pre utečencov. Ak tu máme prijať zúbožené deti  siroty, tak asi budú musieť byť umiestnené do detských domovov. Nemali by sme v prípade malých detí dopustiť, aby žili v zlých podmienkach," zdôraznil premiér s tým, že treba čas na posúdenie možností a kapacít.

Pellegrini zároveň opakovane odmietol povinné kvóty. „Slovensko je ďalej pripravené pokračovať v solidárnych aktivitách, ale nikdy nie sa podvoliť povinným kvótam," vyhlásil. O tom, koho Slovensko prijme, si rozhodne podľa premiéra samo. Dodal, že by sme mohli podať pomocnú ruku napríklad Talianom a v zariadení v Gabčíkove sa dočasne postarať o utečencov. Viac sme o tom písali TU.

SaS: Sme dostatočne bohatá krajina

S prichýlením sýrskych sirôt súhlasí aj najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita. „Slovensko je dostatočne bohatá krajina po materiálnej aj citovej stránke, aby prichýlila niekoľko desiatok sýrskych detí, ktoré v občianskej vojne stratili oboch rodičov, a vytvorila im náhradný domov. Kresťanské a humanistické tradície, ktoré sú základom našej kultúry, jednoznačne hovoria v prospech toho, aby sme sa neodvracali od utrpenia iných a podali im pomocnú ruku, zvlášť, keď sú to deti-siroty,“ uvádza vo svojom stanovisku SaS.

Kollár: Pellegrini sa úplne pomiatol

Tvrdý postoj však zaujal predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorý skritizoval Petra Pellegriniho. „On sa úplne pomiatol! Mal som pocit, že je príčetný, ale mýlil som sa. Naše deti žijú ohrozené chudobou, matky nemajú dať deťom čo do úst, nemajú peniaze na oblečenie. Štát im pridá 0,16 eur na hanbu sveta a v tejto mizérii si tu Pellegrini dovolí blúzniť o sýrskych deťoch,“ pýta sa Kollár.

„Zobuď sa, šialenec! Zachráň naše deti a potom tu motaj nezmysly,“ dodal.

Zdroj: Facebook / Boris Kollár

Drzosť blúzniť o sýrskych deťoch?

O pár hodín neskôr vyzval opäť Boris Kollár, aby sa Pellegriniho vláda starala o chudobné deti na Slovensku. „Keď vyriešiš našu chudobu a mizériu dôchodcov, potom si sem ťahaj sýrske deti. My sa tu máme o koho starať a nevieme alebo nechceme to robiť!“

Zároveň sa Kollár Pellegriniho pýta, prečo nepodporili ich návrh zákona, aby matky s deťmi a dôchodcovia neplatili doplatky za lieky, či ich návrh na zvýšenie rodičovského príspevku. „Prečo ste nepodporili náš návrh zákona, aby boli rodičia s tromi a viac deťmi oslobodení od daní do sumy 15-tisíc eur? Prečo ste nepodporili príspevok 25 eur pre každého rodiča k začiatku školského roka pre zakúpenie pomôcok do škôl? Prečo ste nepodporili našu exekučnú amnestiu a nevymanili ľudí z novodobého otroctva?“ pýta sa.

„Nič z toho ste nepodporili a máte tú drzosť blúzniť o sýrskych deťoch? Nie, ty tie peniaze nezarábaš! Rozpočet, ktorý ty míňaš, napĺňajú ľudia tohto štátu v pote tváre, tak nerozhadzuj a opýtaj sa ich, či môžeš. Odpoveď uvidíš,“ uzavrel Kollár svoje slová adresované predsedovi vlády.

Zdroj: Facebook / Boris Kollár

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vybuchne časovaná ´eurobomba´?  Ústavný súd má už len týždeň

0:00 Vybuchne časovaná ´eurobomba´? Ústavný súd má už len týždeň

Ak Ústavný súd do týždňa nerozhodne, zlý zákon o voľbách do europarlamentu spôsobí problémy Kresťans…