Prieskum ukázal, ktorá strana v Maďarsku je vnímaná ako najrasistickejšia

20. 2. 2019 14:30

Napriek približovaniu sa extrémne pravicovej maďarskej strany Jobbik k ľavicovým stranám je zrejmé, že Maďari považujú Jobbik stále za politickú stranu, ktorá je v najväčšej miere antisemitská, rasistická a radikálna. Vyplýva to z výsledkov prieskumu inštitútu Nézőpont, ktorý si objednal provládny denník Magyar Nemzet.

Prieskum ukázal, ktorá strana v Maďarsku je vnímaná ako najrasistickejšia
Foto: TASR
Popis: Fakľový sprievod priaznivcov Jobbiku.
reklama

Výsledky januárového prieskumu zverejnené v stredu nasvedčujú, že sa Jobbiku nielenže nepodarilo pretransformovať z ultrapravicovej na občiansku stranu, ale že čoraz viac Maďarov ho považuje za rasistickú, antisemitskú a radikálnu stranu.

Vlani v júli označilo Jobbik za rasistickú stranu 32 percent, v januári 2019 si to už myslelo 43 percent opýtaných. Antisemitizmus u Jobbiku vnímalo vlani 23 percent; v aktuálnom prieskume ich pomer stúpol na 33 percent, pričom radikalizmus pripísalo tejto strane v januári 28 percent respondentov - o jedno percento viac než vlani.

Ľavicový denník Népszava v stredu pripomenul, že predstavitelia opozičných strán tvrdia, že vládnu stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána je možné poraziť len spoločným kandidátom opozície. Denník ďalej konštatoval, že opozičné zomknutie pri protivládnych protestoch z konca vlaňajšieho roka sa síce zdalo byť úspešným, avšak v kruhoch ľavicových strán spôsobili evidentné problémy antisemitské a rasistické kauzy viažuce sa k Jobbiku. Népszava podčiarkuje, že tieto kauzy zverejňovali provládne médiá.

Denník sa spýtal opozičných lídrov, čo si počať s nacistickou minulosťou Jobbiku, ale nedostal jednoznačnú odpoveď. Jedinou reakciou bolo len ich svorné tvrdenie, že Orbán sa desí vidiny jednotnej opozície.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…