Prieskum: Ohrozenie novým koronavírusom cíti 82 percent Slovákov

5. 4. 2020 23:59

Ohrozených novým koronavírusom sa cíti 82 percent Slovákov, predovšetkým ide o seniorov nad 65 rokov, najmenej ohrození sa cítia mladí ľudia do 29 rokov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorá ho realizovala na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov 27. až 30. marca. Prieskum tiež hovorí o tom, že sedem z desiatich Slovákov vychádza z domova len v nevyhnutných prípadoch. V niektorých preventívnych opatreniach začali ľudia podľa prieskumu poľavovať.

Prieskum: Ohrozenie novým koronavírusom cíti 82 percent Slovákov
Foto: TASR
Popis: Žena s respirátorom kráča po ulici.
reklama

Agentúra robila prieskum medzi Slovákmi aj pred dvomi týždňami. Odvtedy vzrástol pocit ohrozenia zo 78 na súčasných 82 percent. Rúško podľa prieskumu nosí čoraz viac ľudí, ide o 86 percent.

"Nárast počtu ľudí nosiacich rúška o 74 percent v porovnaní s obdobím pred dvomi týždňami je prirodzený, keďže aktuálny prieskum už zahŕňa obdobie, v ktorom je nosenie rúška mimo domova povinné. Takmer o polovicu sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí sa snažia obmedzovať kontakt so svojím okruhom rodiny a známych," povedal Roman Pudmarčík z agentúry Ipsos.

Pudmarčík dodal, že ľudia začínajú niektoré preventívne opatrenia vykonávať v menšej miere.

"Napríklad jedny z najčastejšie vykonávaných opatrení, teda pravidelné umývanie rúk a vyhýbanie sa frekventovaným miestam, uviedlo aktuálne o šesť percent menej ľudí ako v minulosti. Podobne, o deväť percent menej ľudí obmedzuje využívanie hromadnej dopravy," priblížil.

graf:  IPSOS/PL.sk

Sedem z desiatich Slovákov podľa prieskumu tvrdí, že z domova vychádza iba v nevyhnutných prípadoch a približne každý štvrtý nosí aj ochranné rukavice. Mierne rastie aj podiel ľudí využívajúcich prácu z domu. V súčasnosti takto pracuje približne pätina slovenskej populácie a v Bratislavskom kraji to využíva 41 percent ľudí.
Opatrenia autorít, teda vlády či samospráv, považuje podľa prieskumu za potrebné 94 percent Slovákov. Odhady na zvládnutie pandémie sú triezvejšie. 

„Situácia je turbulentná a neustále pribúdajú nové opatrenia, alebo sa upravujú už existujúce opatrenia. Slovenská verejnosť však v ich vnímaní ostáva konzistentná a opatrenia hodnotí stále pozitívne“, prezrádza riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský.
Väčšina ľudí podľa prieskumu predpokladá, že na zvládnutie epidémie koronavírusu bude potrebných niekoľko mesiacov (63 percent) alebo viac ako pol roka (16 percent).
-lb-

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…