Prieskum: Merkelová začína strácať náskok

8. 9. 2017 9:56

Z Nemecka prichádza aktuálny prieskum verejnej mienky, ktorý ukazuje, že ešte nedávny 15-percentný náskok CDU pred SPD sa začína povážlivo tenčiť. Opatrne jasať môžu priaznivci Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Prieskum: Merkelová začína strácať náskok
Foto: SITA
Popis: Angela Merkelová
reklama

Pár dní pred voľbami do Bundestagu ešte nie je nič rozhodnuté. Aspoň podľa zverejnenia výsledkov prieskumu YouGov, ktorý sa uskutočnil medzi 4. a 6. septembrom na vzorke 2 000 respondentov. Prieskum sa konal po tom, ako sa v televíznej debate stretli kancelárka Angela Merkelová a predseda SPD a niekdajší šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz. Hoci malo ísť o duel medzi dvoma uchádzačmi o pozíciu kancelára, podľa nemeckých médií išlo skôr o „duet“.

Obe politické strany pôsobia uplynulé štyri roky v rámci spoločnej vládnej koalície a názory Merkelovej a Schulza sa v podstate zhodujú vo všetkých hlavných témach. Schulz je všeobecne považovaný za lepšieho rétora ako Merkelová, ale v nedeľnej debate túto svoju výhodu veľmi nevyužil. Hoci sa diskusia niesla v korektnom duchu a nemala jednoznačného víťaza, na základe výsledkov prieskumu YouGov uspel v očiach voličov viac Schulz.

Martin Schulz

Martin Schulz Zdroj: TASR

CDU sa síce stále drží na prvom mieste, pričom by ju volilo 34 % ľudí, ale náskok pred druhou SPD sa z ešte nedávnych 14 až 15 percent znížil na 10 percent. Ak by kresťanskí demokrati dosiahli tento výsledok aj 24. septembra vo voľbách, v podstate by kopírovali svoj volebný zisk z predchádzajúcich volieb v roku 2013, keď vyhrali nemecké parlamentné voľby s 34,1 %. Oproti tomu 24 % pre socialistov by znamenalo v porovnaní s minulými voľbami pokles o takmer dve percentá.

Stále pritom nie je jasné, aká vznikne po voľbách koalícia. Ponúka sa pokračovanie tej súčasnej, ale v hre je aj koalícia v zložení CDU a Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá už vládla po voľbách v roku 2009. Vtedy však FDP získala takmer pätnásť percent a dosiahla najlepší volebný výsledok vo svojej histórii. Aktuálne to pre Slobodnú demokratickú stranu tak optimisticky nevyzerá a delí sa s deviatimi percentami o štvrté miesto s Die Linke. Aj to by však bol pre stranu úspech, pretože v roku 2013 získala len 4,8 % a do Bundestagu sa vôbec nedostala.

Na tretie miesto sa krôčik po krôčiku „predrala“ Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá sa s 11 % pomaly približuje k svojim doteraz najlepším výsledkom z minuloročných prieskumov. Je teda takmer isté, že AfD minimálne zdvojnásobí svoj volebný zisk z roku 2013, keď niekoľko mesiacov po svojom založení získala 4,7 % a len tesne jej unikol premiérový vstup do Bundestagu. Do Bundestagu by sa okrem CDU, SPD, AfD, FDP a Die Linke dostali aj Zelení, ktorí majú zatiaľ sedempercentnú podporu.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…