Približne 2 500 učiteľov uplietlo živú reťaz. Boli sme pri tom

1. 2. 2016 16:26

VIDEO Štrajk učiteľov pokračuje. Na dnešný deň pedagógovia naplánovali nezvyčajnú akciu. Vo viacerých slovenských mestách sa rozhodli vytvoriť živú reťaz.

Približne 2 500 učiteľov uplietlo živú reťaz. Boli sme pri tom
Foto: Pavel Knapko
Popis: Protest učiteľov
reklama

Učitelia, rodičia, študenti, ale aj ďalší ľudia dnes vytvorili okolo Úradu vlády SR a Prezidentského paláca v Bratislave živú reťaz. Policajné zložky na mieste odhadli počet zapojených ľudí na 2 000 až 2 500. Dav sa stretával na Námestí slobody a následne tiahol okolo Úradu vlády SR, Prezidentského paláca, Leškovej a Štefánikovej ulice, kde sa dva prúdy ľudí spojili. Týmto gestom tak ukázali svoju nespokojnosť so súčasným stavom slovenského školstva.

Fotogaléria: - Živá reťaz učiteľov

Protest učiteľov
Učitelia sa schádzajú na protest pred Úradom vlády...
Učitelia sa schádzajú na protest pred Úradom vlády...
Učiteľ a organizátor protestov Branislav Kočan
Branislav Kočan (druhý zľava)-organizátor protesto...
O Živú reťaz malo záujem množstvo médií.

V mokrých topánkach a s presvedčením

Učiteľom opäť počasie neprialo. Po úvodnej upršanej demonštrácii, ktorá 25. februára odštartovala učiteľský štrajk, nasledovala aj Živá reťaz učiteľov, počas ktorej síce mrzlo menej, no pršalo rovnako. Stovky pestrofarebných dáždnikov ale dokázali, že na počasí dnes nezáležalo. Učiteľov prišlo podporiť aj množstvo žiakov a rodičov. Organizácie (a megafónov) sa opäť chopili Branislav Kočan a Vladimír Crmoman. Reťaz vždy niečo spája a chceme touto akciou ukázať, že školstvo by nás malo spájať všetkých. V prvom rade by to mali byť naše deti, potom rodičia a učitelia. Všetci by sme mali tvoriť jednu živú reťaz. Boli by sme radi, keby v tejto reťazi bola aj vláda a kruh by bol dokonalo uzavretý, no dnes to bude asi bez nej a bez poslancov. Školstvo je jeden živý organizmus, preto to je živá reťaz a všetky tieto články by mali držať pohromade,“ pre PL.sk sa vyjadril Kočan.

Dokáže podľa neho takéto symbolické gesto v spoločnosti reálne niečo zmeniť či v nej aspoň zdôrazní nejaký dôležitý aspekt? Samozrejme, je to o spolupráci a vzájomnej podpore jedných, druhých s tretími. To čo bolo voľakedy také sprofanované ale obľúbené heslo: rodina a škola, by sa malo znova obnoviť. Možno by bolo aj dobré, ak by sa táto myšlienka rodina a škola preniesla do orgánu, akým je školská rada, kde rodičia a žiaci majú svoje zastúpenie. No je pomerne malá a tento rok prišla o dosť veľké právo, a to je rozhodovanie o riaditeľovi,“ vysvetľuje Kočan.

Ako pre agentúru povedal Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov, verejnosť takto vyjadrila podporu učiteľskému štrajku. Chcú, aby sa veci v školstve začali meniť a žiaci mali kvalitné školstvo. Crmoman tiež pripomína, že už vzniklo 14 učiteľských iniciatív na Slovensku. Učiteľský štrajk je podľa neho už celoslovenská akcia.

Prezidentský palác, ale aj úrad vlády

Celá akcia odštartovala na Námestí Slobody, kde sa dostavili davy učiteľov, žiakov a rodičov, ktorým súčasný stav školstva nie je ľahostajný. Úvodného slova sa chopil Kočan a ako pódium“ mu poslúžil okraj nefunkčnej fontány. Prší, no je pomerne teplo, minulý týždeň to bolo omnoho horšie,“ začal žartom člen Iniciatívy slovenských učiteľov. Keďže sme pred úradom vlády, je tu nejaký minister?“ smeroval otázku davu a z neho vyšlo takmer nezrozumiteľné: Možno budúci.

Kočan podobnú otázku položil aj na margo poslancov. Žiadny sa neprihlásil. Ministrov tu nemáme a ani poslancov tu nemáme. Možno to bude dobre, pretože každá reťaz je vždy len taká silná, ako je silné jej naslabšie spojivo,“ prehlásil Kočan. Myslíme si, že by sme mali všetci držať spolu... ako reťaz,“ povedal Kočan a podrobnejšie sa dotkol už spomínanej tematiky rodiny. Podľa neho by sa malo medzi žiakom, rodičom a učiteľom vytvoriť silné puto - reťaz. Škola a rodina by sa mali navzájom dopĺňať a mali by sme si pomáhať,“ hovorí a dodáva: Mali by sme spolu viac komunikovať a viac sa vnímať a počúvať sa.“ 

Po úvodnom slove organizátora sa davy presunuli k Prezidentskému palácu a úradu vlády. Bezpečnosť demonštrujúcich, ktorí sa presúvali, a plynulosť cestnej premávky zabezpečovali policajné jednotky.

Súdržným a spájacím prvkom celej demonštrácie bolo aj heslo: Vydržíme,“ ktoré sa viachlasne nieslo nad hlavami protestujúcich. Tí opäť stavili na transprenty, ktoré svojimi výrokmi často zaťali do živého“.

Živá reťaz učiteľov sa nezaobišla bez transparentov.

Žiaci, rodičia, učitelia

Toto je posledné zvonenie. Jednoducho nič sa tu nedeje a skrátka je čas, aby sa tu s tým už niečo urobilo. Nikto nás doteraz nepočúval. A je to aj v záujme žiakov, aby sa učitelia mali dobre, pretože my tu vyrastieme, my sme nová generácia, ktorá má šancu niečo zmeniť,“ prezradila svoj názor na adresu akcie žiačka osemročného gymnázia. Spolužiačka ju ihneď doplnila: Trebalo s tým už niečo robiť. Tých štrajkov už bolo viac a toto je jeden z najväčších, tak sme sa ho chceli zúčastniť aj my a podporiť učiteľov.

Žiak bilingválneho gymnázia zase neskrýval svoju zvedavosť, akým smerom sa protest, ale aj štrajk vo všeobecnosti vyvinie. Prišiel som sem v podstate aj zo zvedavosti, pretože tento štrajk prebieha už týždeň. Som zvedavý, čo táto akcia nové prinesie do diania štrajku učiteľov, prezradil a opísal, ako to vyzerá v ich škole počas štrajku. Moja škola štrajkuje, to znamená, že sa nevyučuje a je zatvorená už týždeň. A síce je zatvorená, no organizujú sa tam rôzne diskusie, ktorých sa ja aj zúčastňujem. Aktívne sa rieši otázka, či zotrvať v štrajku alebo nie,“ hovorí gymnazista.

Protestu sa zúčastnili aj desiatky rodičov a podľa jedného z nich toto nie je len boj učiteľov. Dnes som tu hlavne ako rodič a myslím na naše deti, aby mali kvalitné vzdelanie. Preto by toto nemal byť zápas len učiteľov, ale aj nás rodičov,“ prezradil svoj názor. 

Tak ako v škole platí, že musí fungovať trojuholník: žiak, učiteľ, rodič, tak to platí aj pre štrajk. Bez neho nebudeme mať ani múdre deti a ani spokojných rodičov a ani učiteľov,“ na margo štrajku sa vyjadrila učiteľka zo Základnej školy na Černišovského ulici. Každému súdnemu človeku je jasné, čo sa tu deje aj ohľadom nás, aj ohľadom sestier. Toto zmení už len takto zorganizovaný protest, hovorí pedagóg zo Strednej odbornej školy na Exnárovej ulici a taktiež prezradil aj svoj názor k otázke údajného spolitizovania akcie: Toto nie je plánovaná akcia a kto si to myslí, je len jej neprajníkom.

Živú reťaz dnes organizovali aj v Topoľčanoch, Rimavskej Sobote, Košiciach, Prešove, Prievidzi, Nitre, Trenčíne, Lučenci, Poprade, Žiline a Partizánskom, v Martine a Trnave. V utorok 2. februára budú tvoriť živú reťaz o 16.00 aj v Pezinku. Živú reťaz organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá stojí aj za štrajkom učiteľov. Štrajk učiteľov sa začal v pondelok 25. januára. Na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa k nemu dnes hlási 9 600 učiteľov zo 711 škôl. Štrajk už sprevádzalo aj niekoľko demonštrácií, ktoré sa minulý týždeň konali v Bratislave, Košiciach, Leviciach, Nových Zámkoch či Banskej Bystrici.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Fotogaléria: - Štrajk učiteľov na Námestí SNP

Štrajk učiteľov.
Štrajk učiteľov.
Štrajk učiteľov.
Štrajk učiteľov.
Štrajk učiteľov.
Štrajk učiteľov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Pavel Knapko
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …