Priaznivci marihuany dostali zelenú

22.2.2017 9:15

Dolná komora holandského parlamentu odobrila v utorok tesnou väčšinou zákon, na základe ktorého sa dekriminalizuje pestovanie a predaj marihuany. Pokiaľ by tento zákon prešiel aj hornou komorou holandského parlamentu, ukončil by sa tým právny paradox, ktorý v súvislosti s predajom a nákupom hašišu a marihuany trvá v tejto krajine už dlhodobo.

Priaznivci marihuany dostali zelenú
Foto: carun.cz
Popis: Ilustračná fotografia

Nákup malého množstva marihuany z na to určených tzv. coffeeshopov je v Holandsku možný, pestovanie a následný predaj marihuany do týchto obchodov je však ilegálny.

Poslanci predložený návrh schválili v pomere 77 ku 72 hlasom. Pokiaľ by takýto zákon prijala aj horná komora parlamentu, mali by coffeeshopy možnosť získavať marihuanu a hašiš od svojich dodávateľov legálne a nemuseli by sa spoliehať na pochybných predajcov. Úspech návrhu v Senáte je však podľa stanice BBC otázny.

Napriek neistej budúcnosti tohto zákona považujú podnikatelia z daného odvetvia dnešné hlasovanie za pozitívny krok. "Pre trh coffeeshopov je to dobrá správa, pretože sa ním konečne - pokiaľ ho schváli prvá komora - skončia mnohé aktivity, ktoré nemôžeme realizovať riadnym a transparentným spôsobom," povedal pre agentúru AP predseda zväzu holandských coffeeshopov Joachim Helms.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bugár: Sociálne balíčky za 1,2 miliardy cez nás neprejdú. V žiadnom prípade

19:30 Bugár: Sociálne balíčky za 1,2 miliardy cez nás neprejdú. V žiadnom prípade

Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár odmieta navrhované sociálne opatrenia vo výške 1,2 miliardy…