Pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole, odkazuje Pellegrini bratislavským poslancom. Mrzí ho stiahnutie žiadostí pre developerské projekty

11. 12. 2017 15:40

Developeri HB Reavis a J&T Real Estate v pondelok stiahli nateraz svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty v Bratislave. Na brífingu to oznámil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. O týchto žiadostiach tak v stredu (13.12.) nerozhodne ani vláda, hoci to bolo v pláne.

Pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole, odkazuje Pellegrini bratislavským poslancom. Mrzí ho stiahnutie žiadostí pre developerské projekty
Foto: TASR
Popis: Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini

Pellegrini v pondelok zvolal na rokovanie primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a zástupcov oboch developerov, aby sa rozhodlo ako so žiadosťami ďalej. "Na základe rôzneho súhrnu všetkých možných okolností sa rozhodli investori, že nateraz svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície sťahujú. Nebudú ani predmetom rokovania stredajšej vlády, ktorá sa bude venovať primárne hlavnému mestu," uviedol podpredseda vlády.

Pellegriniho mrzí, že veľká časť bratislavských mestských i miestnych poslancov veľmi ostro vyjadrovala svoj postoj proti projektom HB Reavis a J&T Real Estate. "Svoj názor a odmietanie urobili bez toho, aby si poriadne vypočuli argumenty investorov. Ich politikou je byť len zásadne proti niečomu, bez ohľadu na to, či si to obyvatelia Bratislavy i celého Slovenska želajú," skonštatoval. Tlak verejnosti proti udeleniu štatútu významnej investície týmto projektom vnímal za čisto populistický. Podľa neho ho ovplyvnili aj voľby do VÚC.

Vicepremiér si myslí, že je to chyba, ak sa takto bude postupovať aj naďalej. "Myslím si, že aj pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole a prekričať tých krikľúňov, nájsť odvahu a pokračovať v týchto investíciách po celej krajine," uviedol Pellegrini. Ak by sa štatút významnej investície týmto projektom udelil, podľa jeho slov by mohli tieto projekty skokovo posunúť hlavné mesto dopredu. Ako tvrdí, Bratislava musí súperiť s Viedňou, Budapešťou či Prahou a nemôže zostať "zaspatou krásavicou na Dunaji". "Tešil som sa, že konečne príde do Bratislavy veľký impulz. Želám si, aby títo investori nezostali sklamaní a dúfam, že budú mať ešte chuť vôbec svoje investičné aktivity na pôde Bratislavy realizovať," podotkol Pellegrini.

Developer HB Reavis sa v marci rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke. Je v nich zahrnutá aj nová autobusová stanica či lanovka cez Dunaj. Štatút môže podľa developera priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur.

Začiatkom augusta požiadala o udelenie štatútu významnej investície aj spoločnosť J&T Real Estate. Ten by mal zjednodušiť a urýchliť procesy súvisiace s rozvojom nového centra hlavného mesta na oboch stranách Dunaja. Developer chce preinvestovať približne 1,2 miliardy eur, jeho súčasťou je aj nový peší most cez Dunaj a električkové trate. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

0:03 Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

Tragédia, ktorá v utorok postihla Ostravu, už stihla u susedov vyvolať debatu o práve na držanie zbr…