Prezident Trump ma sklamal, vyhlásil v súvislosti so summitom NATO Sulík

13.7.2018 15:30

Opozičná SaS podporuje zvýšenie výdavkov na obranu na dve percentá HDP a vie si predstaviť dosiahnutie tohto cieľa aj v priebehu budúceho volebného obdobia. Uviedol to podpredseda liberálov a exminister obrany Ľubomír Galko.

Prezident Trump ma sklamal, vyhlásil v súvislosti so summitom NATO Sulík
Foto: df
Popis: Ľubomír Galko a Richard Sulík

"Aby takýto presun rozpočtových zdrojov nepôsobil na spoločnosť drakonicky a stal sa politicky priechodným, je treba uskutočniť reformy, ktoré zlacnia a zvýšia efektívnosť štátnej správy. Zároveň je potrebné zaviesť plánovanie obranného rozpočtu na dobu štyroch až piatich rokov, aby Ozbrojené sily (OS) SR, ako aj občania mali istotu, že stanovenie cieľov a ich krytie finančnými zdrojmi je podložené odbornými analýzami," odkázal.

Súčasná vláda podľa Galka nespĺňa ani jednu z podmienok, aby bojaschopnosť OS SR bola v reálnom čase na takej úrovni, že si splnia svoje záväzky voči verejnosti i spojencom v Severoatlantickej aliancii. "To je ďalší dôvod na jej výmenu v nasledujúcich voľbách," poznamenal.

Z tohto hľadiska SaS považuje kritiku európskych spojencov zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá sa týka aj Slovenska, za oprávnenú. SaS však so znepokojením sleduje zákulisné informácie, podľa ktorých americká administratíva zvažuje odchod z NATO, ak Európa nezvýši urýchlene výdavky na obranu.

Najsilnejšia opozičná strana si totiž nemyslí, že radikalizmus a vyhrážky v otázkach financií zvýšia euro-americkú bezpečnosť a zlepšia politickú klímu v členských štátoch EÚ na takéto rozpočtové presuny. "Prezident Trump ma sklamal," povedal predseda strany Richard Sulík, podľa ktorého SaS dlhodobo presadzuje myšlienku, aby EÚ vzhľadom na svoju veľkosť a ekonomickú silu mala v rámci NATO porovnateľné vojenské kapacity ako USA a bola pripravená aj na krízové scenáre euro-amerických vzťahov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…