Prezident Macron hovoril o „citlivých zónach“. Sú to také oblasti, kde…

    0
    Emmanuel Macron (Autor: TASR)

    Existencia no-go zón je pre európske vlády veľmi chúlostivá téma a prakticky žiadny vrcholný politik nechce pred svojimi voličmi priznať, že sa časť mesta alebo krajiny vymkla kontrole úradov. No-go zóny obvykle vznikajú na predmestí väčších miest. Ide o štvrte vo francúzskych, švédskych, nemeckých či belgických mestách, ktorým dominuje moslimské obyvateľstvo. V mieste zvyčajne panuje vyššia nezamestnanosť, ako aj vyššia kriminalita.

    Francúzske úrady označujú oficiálne no-go zóny za „citlivé štvrte“ a podľa odhadov v nich žije približne šesť miliónov ľudí, teda asi desatina francúzskej populácie. Toto číslo sa zhoduje s počtom príslušníkov moslimskej komunity, ale obvykle v týchto štvrtiach žijú aj Afričania, ktorí nemusia mať s islamom nič spoločné. Ako uvádza server Voice of Europe, týchto oblastí je po celom Francúzsku asi 1 500 a stále vznikajú nové.

    Prezident Macron teraz o tejto skutočne citlivej téme hovoril pred asi 600 pozvanými hosťami z oblasti biznisu a politiky. V publiku bolo aj mnoho starostov francúzskych miest a obcí. Tí boli podľa informácií očitých svedkov zaskočení. Prezident im totiž namiesto konkrétnych politických krokov oznámil, že by mala iniciatíva prísť predovšetkým z ich strany. „Prezidentove návrhy tak prekvapivo nie sú úplne v súlade so stratégiou, ktorú predstavil bývalý minister Jean-Louis Borloo,“ píše server.

    „Namiesto konkrétnych návrhov Macron povedal, že za súčasné problémy môžu predovšetkým jeho predchodcovia. Keďže sa žiadne z opatrení naplánovaných vládami veľmi neosvedčilo, musí prísť riešenie ,zdola‘. Prezident požiadal obyvateľstvo o pomoc s cieľom zachrániť národ. Okrem iného hovoril o spoločnom riešení problémov,“ cituje Macrona sever Voice of Europe a dodáva, že vláda sa bude usilovať najmä o zlepšenie integrácie moslimov.

    „Až 120 vplyvných francúzskych spoločností sa chce zapojiť do spoločného programu s cieľom obmedziť diskrimináciu Afričanov, Arabov a moslimov na pracovnom trhu,“ píše server Wochenblick s tým, že do „citlivých oblastí“ hodlajú úrady poslať aj viac policajtov. „V nasledujúcich dvoch rokoch by malo do 60 citlivých štvrtí prísť ďalších 1 300 policajtov. Vznikne centrálny web, kde budú môcť miestni obyvatelia anonymne upozorňovať na tunajšie problémy.“

    - Reklama -