Prezident? Generál Pavel k smrti Solejmáního. A šéfredaktor pripomenul, čo povedal knieža...

17. 1. 2020 13:57

Šéfredaktor českého denníka MF Dnes sa vysmial generálovi vo výslužbe Petrovi Pavlovi za to, ako sa vyjadril k úmrtiu generála Kásema Solejmáního, veliteľa iránskych jednotiek Kuds. Pavel vraj vydal také neurčité stanovisko, že dokonca aj stanovisko čestného predsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga bolo lepšie.

Prezident? Generál Pavel k smrti Solejmáního. A šéfredaktor pripomenul, čo povedal knieža...
Foto: ReproFoto YouTube
Popis: Generál Petr Pavel
reklama

Prípravy pohrebu veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds sa stali pre desaťtisíce Iráncov príležitosťou manifestovať jednotu národa a odpor proti USA.

K úmrtiu generála Solejmáního sa vyjadrilo aj množstvo politikov vrátane čestného predsedu českej politickej strany TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten zdôraznil, že vyrastal vo svete, kde zabitie generála jednej krajiny vojakmi inej krajiny na území tretej krajiny bývalo možné až po vyhlásení vojny.

To, čo urobil prezident Spojených štátov Donald Trump, bolo podľa Schwarzenberga neprijateľné.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

„Vyrástol som ešte v časoch, keď sa vojna vyhlasovala. Teraz sa však začína strieľať, bombardovať a odpaľovať rakety bez toho, aby nejaký takýto formálny krok prebehol. Mňa tento vývoj desí. Prekračujeme všetky medze medzinárodného práva. Niektorí politici majú očividne názor, že stoja nad zákonom a nad právom a že majú tak ako legendárny James Bond udelené právo zabíjať kdekoľvek na svete,“ napísal Schwarzenberg na sociálnej sieti Facebook s tým, že niečo iné je však film a niečo iné skutočnosť. Písali sme TU.

„Podľa môjho názoru sa vydávame na veľmi, veľmi nešťastnú cestu. Samozrejme, aj iné mocnosti páchajú podobné činy, ktoré k takýmto výsledkom vedú. Tu treba pripomenúť zabitie a pokus o zabitie bývalých ruských rozviedčikov v Anglicku. Už to bolo prekročenie istých medzí, ale ešte to bola skôr vojna tajných služieb. Teraz sa však stalo to, že ten, ktorý tento útok nariadil, tak to ešte hrdo oznámil svojmu národu a celému svetu. Ak si zvykneme, že môžeme kdekoľvek a kedykoľvek zabíjať, je to hrozivý vývoj,“ varoval knieža.

Dodnes si myslí, že Spojené štáty sú demokratickou krajinou, od ktorej sa toho možno veľa naučiť, ale ani prezident USA sa podľa Schwarzenberga nesmie stavať nad medzinárodné právo.

Zdroj: Facebook/Karel Schwarzenberg

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl porovnal Schwarzenbergovo vyjadrenie s komentárom generála Petra Pavla k smrti Solejmáního.

Generál podotkol, že pre niektorých obyvateľov Blízkeho východu predstavoval Solejmání pozitívnu postavu, zatiaľ čo iní ho vnímali ako riziko.

„Pre celý región bol veľmi uznávaným, rešpektovaným vojenským stratégom a veliteľom. Bol človekom, ktorý pôsobil ako svorník medzi všetkými šiítskymi milíciami. Realizoval tiež snahu Iránu o presadenie šiítskeho vplyvu od Iránu až po Stredozemné more. Ovplyvňoval aj všetky šiítske skupiny, a to vrátane Hizballáhu,“ konštatoval Pavel pre Český rozhlas Plus a pokračoval: „Z tohto pohľadu bol pre všetky štáty regiónu nielen symbolom, ale aj určitým rizikom, pretože taký silný vplyv Iránu mnoho krajín v regióne nevíta.“

Svoje vyhlásenie uzavrel konštatovaním, že smrť jedného človeka zhorší bezpečnostnú situáciu v regióne.

„Tomu hovorím jasný prezidentský postoj! To Schwarzenberg aspoň označil prezidenta USA za zločinca,“ vysmial sa generálovi Pavlovi Plesl.

Zdroj: Facebook/Jaroslav Plesl

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…