Prevádzačstvo na východe Slovenska. Idú v tom aj policajti

18. 9. 2017 16:03

Vyšetrovanie v prípade trestného činu prevádzačstva, v ktorom boli obvinení aj bývalí a súčasní policajti, bolo ukončené návrhom na podanie obžaloby. TASR informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Prevádzačstvo na východe Slovenska. Idú v tom aj policajti
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia, slovensko-ukrajinská hranica
reklama

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície koncom roka 2016 obvinil osemčlennú organizovanú skupinu zo zločinu prevádzačstva.

Išlo o jedného Ukrajinca, troch bývalých policajtov a štyroch policajtov zaradených na oddelenie hraničnej kontroly vo Vyšnom Nemeckom, ktorí navyše čelia aj obvineniu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

"Krajský prokurátor akceptoval návrh vyšetrovateľa a podal obžalobu na Okresný súd Košice II," povedala Baloghová.

Podľa zistení polície organizovaná skupina mala po vzájomnej dohode umožňovať nelegálny prechod na územie Slovenskej republiky cez hraničný priechod Vyšné Nemecké.

"Vykonané vyšetrovanie preukázalo, že takýmto spôsobom prešlo na naše územie najmenej 275 nelegálnych migrantov pochádzajúcich najmä z Ruskej federácie. Za prechod jedného migranta mala skupina inkasovať od 200 do 400 eur. Celkový zisk skupiny sa odhaduje najmenej na 110.000 eur za preukázaných 33 skutkov," dodala Baloghová.

Občan Ukrajiny je naďalej vo výkone väzby, ostatní obvinení sú na slobode. Za trestný čin prevádzačstva hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov, za zneužívanie právomoci verejného činiteľa štyri až desať rokov. Policajtov už zo služobného pomeru prepustili.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…