Prerozdeľovanie migrantov nefunguje, treba viac chrániť hranice EÚ, uviedol rakúsky vicekancelár

21.5.2018 18:15

Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache je presvedčený, že Európska únia počas migračnej krízy zlyhala v oblasti schengenského systému, čoho dôsledkom je "mohutná strata dôvery". Strache, predseda pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), to uviedol v rozhovore, z ktorého v pondelok citovala agentúra APA.

Prerozdeľovanie migrantov nefunguje, treba viac chrániť hranice EÚ, uviedol rakúsky vicekancelár
Foto: TASR
Popis: Heinz-Christian Strache

Namiesto debaty o prerozdeľovaní migrantov je podľa neho v súčasnosti potrebné predovšetkým posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ. "Netreba debatovať o nútenom prerozdelení utečencov. Prerozdeľovacie kľúče v praxi nefungujú, je to len pseudodebata," povedal Strache, ktorého strana vládne v koalícii s konzervatívnou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP).

Počas nadchádzajúceho polročného predsedníctva v Rade EÚ sa chce Rakúsko zamerať práve na tému bezpečnosti a ochrany vonkajších hraníc.

Čo sa týka politickej orientácie FPÖ, podľa Stracheho strana zotrváva pri svojom kritickom postoji voči EÚ, aj keď sa rakúska vláda označuje za proeurópsku. Na európskej úrovni rakúski slobodní naďalej spolupracujú s partnermi v rámci politickej skupiny Európa národov a slobody (ENF). Tá združuje euroskeptické a krajne pravicové strany, ako sú francúzsky Národný front (FN), talianska Liga Severu alebo česká Sloboda a priama demokracia (SPD).

"Ako rakúski vlastenci sa hlásime k európskemu mierovému projektu. Zároveň budeme naďalej kritizovať chybný vývoj v EÚ," vyjadril sa vicekacelár pred stredajšou cestou do Bruselu, kde sa má prvýkrát zúčastniť na zasadnutí Rady EÚ, a to vo formáte pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport.

Strache vyjadril nádej, že FPÖ a partnerské strany dosiahnu úspech v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu, čím by mohli získať úlohu "tretej sily aj na európskej úrovni". Očakáva, že v danom období sa bude viesť debata o budúcej podobe EÚ, pričom budú stáť proti sebe centralisti a federalisti.

Šéf rakúskych slobodných tiež zopakoval, že je za definitívne ukončenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom a zrušenie sankcií voči Rusku.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OBRAZOM: Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy. Organizátori požadujú dôveryhodnú vládu

19:10 OBRAZOM: Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy. Organizátori požadujú dôveryhodnú vládu

Nezabudneme a neodchádzame sa vo štvrtok podvečer nieslo centrom Bratislavy. Tisíce ľudí si na Námes…