Prepustenie politických väzňov v Bielorusku je podľa slovenskej diplomacie výsledkom dialógu s EÚ

23. 8. 2015 16:29

Ministerstvo zahraničných vecís veľkým uspokojením prijalo správu o prepustení šiestich politických väzňov v Bielorusku. Rezort to vníma ako veľmi dobrý výsledok dlhodobého dialógu medzi EÚ a Bieloruskom, ku ktorému významne prispela aj slovenská strana viacerými rokovaniami s bieloruskými partnermi na rôznych úrovniach. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Prepustenie politických väzňov v Bielorusku je podľa slovenskej diplomacie výsledkom dialógu s EÚ
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva financií Slovenskej republiky
reklama

„Prepustenie týchto osôb považujeme za významný krok Minska na deklarovanej ceste postupnej normalizácie jeho vzťahov s EÚ a jej členskými krajinami, ktorej príznaky pozorujeme už niekoľko mesiacov. Veríme, že tento trend zostane zachovaný aj v nadchádzajúcom období a umožní EÚ, a tiež Slovensku, rovnako pozitívne zareagovať na ústretovosť bieloruskej strany,“ tvrdí ministerstvo s tým, že to tiež posilní vzájomnú dôveru a v budúcnosti zaistí intenzívnejšiu a efektívnejšiu spoluprácu v širokom spektre oblastí.

Autoritársky prezident Bieloruska Alexander Lukašenko udelil milosť šiestim politickým väzňom v krajine vrátane bývalého opozičného prezidentského kandidáta v sobotu 22. augusta. Ich oslobodenie bolo podmienkou Európskej únie a Spojených štátov pre zlepšenie vzťahov s Bieloruskom, kde Lukašenko vládne od roku 1994. EÚ a USA sprísnili sankcie uvalené na Bielorusko po násilnom potlačení pokojných protestov počas prezidentských volieb v roku 2010. Jeden z vtedajších kandidátov na prezidenta, Nikolaj Statkevič, bol neskôr odsúdený na šesť rokov väzenia za údajné organizovanie nepokojov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

13:40 Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

Ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa prezidentka SR Zuzana Čaputová bud…