Prepisujú zákony a retardujú k autoritatívnemu zriadeniu. Komentátor si zobral na mušku poľských konzervatívcov

5. 1. 2016 7:52

Poliaci po prijatí zákona o verejnoprávnych médiách, podľa ktorého má nových členov vedenia vymenovať minister štátnej pokladnice, čelia kritike. Prepisovať zákony, aby vymenili riaditeľa, ktorého po novom vymenúva člen vlády, je navyše brutálna forma ohýbania pravidiel. Myslí si to komentátor Peter Schutz, ktorý v denníku Sme reaguje na situáciu v Poľsku.

Prepisujú zákony a retardujú k autoritatívnemu zriadeniu. Komentátor si zobral na mušku poľských konzervatívcov
Foto: SITA
Popis: Jaroslaw Kaczyňski
reklama

Komentátor Schutz pripodobnil situáciu tomu, čo sa stalo v Maďarsku, kde je premiérom Viktor Orbán. „Aj Orbán urobil z M1 ´vlastný nezávislý spravodajský kanál´, aký podľa poslankyne PiS Pawlowiczovej ´vláda musí mať´. Technicky všk ´iba´ prevolil TV radu tak, aby tam bol Fidesz v jasnej väčšine,“ tvrdí Schutz, ktorý vysvetlil, ako si Orbán „ošetril“ svoju stranu Fidesz.

Tri kroky pred vojnou?

Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa však ani netají tým, že sa jej nepáči rastúca kritika doma či v zahraničí. Krystyna Pawlowiczová, poslankyňa za PiS, sa tiež vyjadrila, že verejnoprávne médiá majú slúžiť vládcovi.

„Predstava, že vláda potrebuje vlastnú vysielačku, je chorá a protidemokratická z princípu, a preto napríklad aj na Slovensku sa zhovievavosť a propagandistická spolupráca elektronických médií rieši elegantnejšie štátnou inzerciou,“ tvrdí Schutz.

Poľsko kritizoval aj Brusel, konkrétne Európska komisia, podľa ktorej sú sloboda a pluralita kľúčové pre pluralitnú spoločnosť v rámci EÚ. „Repliky Kaczynského a spol. o pokrytectve Bruselu, ktorý akože nevidel a nepočul, keď vo varšavskej televízii zametala Tuskova garnitúra, majú skrátka tú dieru, že bývalá vláda nepreberala inštitúcie ako vojnovú korisť na dobytom území nepriateľa,“ okomentoval Schutz.

V súčasnosti podľa neho Poľsko „retarduje k autoritatívnemu zriadeniu a zdá sa, že je na prahu alebo tri kroky pred – občianskou vojnou,“.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

12:34 VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čiž…