Premiéri V4 „ladili noty“ na summit EÚ. Toto zaznelo nedlho po schôdzke. Nielen od Babiša

16. 6. 2019 7:05

Český predseda vlády Andrej Babiš zvolal na štvrtok do Budapešti neformálne mimoriadne stretnutie premiérov štátov Vyšehradskej štvorky, aby sa porozprávali o spoločných kandidátoch na kľúčové úniové posty. Aj keď spoločne nakoniec nevybrali konkrétneho kandidáta do čela eurovlády, podľa Babiša to nie je problém. Naopak sú podľa jeho slov „ako štyria mušketieri“. Komentátor Lidových novín Jan Macháček pripomína, že rovnako dôležité, ako je v tomto prípade hľadanie spoločných záujmov, sú však aj rozdiely, ktoré hľadaniu harmónie bránia.

Premiéri V4 „ladili noty“ na summit EÚ. Toto zaznelo nedlho po schôdzke. Nielen od Babiša
Foto: TASR
Popis: Zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán

„Zhodli sme sa na všetkom. To, že nemáme kandidáta na predsedu Komisie, neprekáža. Aj tak na voľbu budeme mať vplyv. V4 je jednotná ako štyria mušketieri,“ povedal Babiš Lidovým novinám po stretnutí. Spresnil, s akým cieľom pôjdu premiéri Vyšehradskej štvorky budúci týždeň na summit do Bruselu.

„Chceme, aby bol na čele Európskej komisie niekto, kto zodpovedá našim spoločným predstavám, na ktorých sme sa dohodli,“ podotkol s tým, že padlo niekoľko konkrétnych mien. Tie však nechcel prezradiť.

Aj hovorca maďarského premiéra Viktora Orbána potvrdil, že krajiny V4 budú na úniovom summite vystupovať so „spoločným stanoviskom“ vo veci obsadenia kľúčových postov. Podporia vraj kandidátov, ktorí tento región berú vážne a podporujú jeho záujmy.

Okrem toho premiéri hovorili o Severnom Macedónsku, podporili začatie rozhovorov o vstupe krajiny do EÚ a preberali aj blížiace sa české predsedníctvo Vyšehradu, ktoré sa začne 1. júla. „Chceme byť aktívni a organizovať stretnutia V4 plus niektoré štáty aj regióny,“ dodal Babiš.

Čo sa hľadania zhody či dohody v rámci V4 týka, podľa Macháčka sú tu nejaké spoločné záujmy vo veci prehlbovania jednotného trhu, vo viacročnom finančnom rámci, v migračnej tematike a podobne, podobná rétorika v názore na to, ako radikálne bojovať s klimatickou zmenou. Lenže rovnako dôležité sú vraj rozdiely.

„Zoberme si napríklad Slovákov. Sú členmi eurozóny a musia sa v rámci hľadania kompromisov zaujímať o to, kto bude predsedom Európskej centrálnej banky (ECB), čo zase vôbec nezaujíma ostatné krajiny V4,“ uviedol Macháček s tým, že aj keby ich to zaujímalo, nemôžu sa do to miešať.

„Zároveň chce Slovensko vždy byť v európskom jadre – spolu s Nemeckom a Francúzskom –, preto možno bude chcieť počkať, na čom sa ono jadro dohodne,“ pokračoval.

„Slováci sa síce môžu tváriť, že chcú predsedu Európskej komisie (EK) alebo to nejako zobchodovať, ale v skutočnosti je maximom toho, čo by mohli získať, post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku,“ poznamenal.

A V4 sa zďaleka nezhodne na všetkom vo veci zahraničnej politiky. „Napríklad Poliaci sú ostro protiruskí – a Maďari presne naopak. Poliaci pomáhajú Ukrajine, ale maďarsko-ukrajinské vzťahy sú napäté,“ poukázal Macháček na ďalšie rozdiely.

Harmónii potom bráni aj členstvo v rôznych frakciách v prípade vládnych strán V4. Ale otázkou vraj je, či by si napríklad v Nemecku priali, aby krajiny V4 mali v EPP viac europoslancov ako Nemecko.

Pokiaľ ide o predsedu Európskej rady, podľa Macháčkových slov treba brať do úvahy, že o tento post nemá Nemecko záujem: chce predsedu EK alebo predsedu ECB. „Všelikto môže na ten či onen post uvažovať o Angele Merkelovej, ale nemecká kancelárka teraz musí zachraňovať chradnúce preferencie CDU, a to doma, z pozície kancelárky,“ uzavrel.

Celý Macháčkov text nájdete na webe Lidovky.cz.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

19:26 VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

Predseda, KDH, Alojz Hlina, reagoval na štvrtkový brífing predsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí A…