Premiér chce riešiť financovanie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb

20.8.2018 21:00

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je ochotný rokovať o dofinancovaní neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Ich zástupcovia volajú po zmene zákona, pretože podľa nich obce a mestá ignorujú svoju povinnosť prispievať na prevádzku neverejným poskytovateľom.

Premiér chce riešiť financovanie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini

Premiér po odchode z rokovania tripartity uviedol, že súhlasil so stretnutím s predstaviteľmi súkromných poskytovateľov. "Vypočujem si tento problém, pretože si myslím, že každý občan má právo na rovnakú mieru starostlivosti. Tak ako štát platí každému klientovi rovnakú sumu bez ohľadu na to, v akom zariadení je, tak by aj mestá a obce mali platiť klientom a svojim občanom doplatok v rovnakej výške bez ohľadu na to, či sú v ich zariadeniach alebo v súkromných zariadeniach," myslí si Pellegrini. Preto je ochotný tento problém riešiť. "Situácia sa bude len a len zhoršovať a ľudí, ktorí v budúcnosti budú odkázaní na starostlivosť niekoho, bude narastať. Ak sa na to nezačneme pripravovať už dnes, bude problém," myslí si premiér.

Platforma za spravodlivé financovanie sociálnych služieb upozornila na to, že problémom pre poskytovateľov je aj zvýšená minimálna mzda a najmä vyššie príplatky za soboty, nedele a sviatky od mája tohto roka, na ktoré nemajú poskytovatelia sociálnych služieb zdroje. "Zvýšenia neboli premietnuté do príspevku, ktorý dáva štát a úplne najväčší problém je, že obce a mestá si neplnia svoju povinnosť, mali by poskytovať neverejným poskytovateľom finančný príspevok na prevádzku a väčšina z nich to nerealizuje," priblížila Lýdia Brichtová z platformy. "My žiadame, aby nebolo závislé financovanie zo strany obcí na skutočnosti, že si obec alebo mesto objednáva službu, pretože klient má byť ten najdôležitejší. On si už toho poskytovateľa vybral a je to jeho právo. Preto žiadame, aby toto automatické objednávanie sociálnej služby bolo vypustené," uviedla Brichtová.

Taktiež je potrebné dofinancovanie neverejných poskytovateľov. "Chceme, aby už tento rok sa reagovalo na nedostatok finančných prostriedkov, lebo mnohým poskytovateľom hrozí zánik. Štátne financie sú viazané na to, či poskytovateľ je v komunitnom pláne alebo koncepcii rozvoja sociálnych služieb a tým sa podmieňuje financovanie. Chceme, aby toto bolo odstránené. Najprv má byť právo klienta na dostupnosť služby a potom si má obec riešiť koho a akým spôsobom zapracuje do komunitného plánu," dodala Brichtová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …