Prekvapivý záver MMF: Priveľa nerovnosti poškodzuje hospodársky rast. Doteraz totiž platilo, že nerovnosť vyživuje blahobyt

15.10.2017 18:10

Medzinárodný menový fond (MMF) na výročnom rokovaní, ktoré sa konalo tento týždeň vo Washingtone, prišiel s tézou, ktorá je v rozpore s jeho tradíciou.

Prekvapivý záver MMF: Priveľa nerovnosti poškodzuje hospodársky rast. Doteraz totiž platilo, že nerovnosť vyživuje blahobyt
Foto: TASR
Popis: Sídlo MMF vo Washingtone, ilustračné foto.

Vo Washingtone sa diskutovalo o rastúcej majetkovej nerovnosti v mnohých štátoch. Odborníci MMF sformulovali tézu: „Priveľa nerovnosti poškodzuje hospodársky rast“.

Tvrdenie svetových strážcov meny, ktorí vyznávajú neoliberálnu tradíciu, nie je samozrejmosťou. Dlho totiž platilo, že nerovnosť vyživuje blahobyt. Vyhliadka pre ľudí, že svojím úsilím viac zarobia a prepracujú sa do vyššej príjmovej skupiny, sa pokladala za pohonnú látku pre vzostup a blahobyt.

Diskusia, ktorú vyvolal MMF je v Spojených štátoch veľmi chúlostivá. Prezident Trump sa spolu s Republikánmi pripravuje zmeniť rozdeľovanie príjmov zákonom, Trump chystá najväčšie zníženie daňovej záťaže v amerických dejinách, respektíve od prezidenta Ronalda Reagana. Musí však prekonať silný odpor opozície. Trump chce pridať bohatým, znejú obvinenia. Prezident hovorí o nevyhnutných opatreniach, ktorými chce tvrdo pracujúcej strednej americkej triede poskytnúť spravodlivosť. Súčasne očakáva, že dôjde k silnejšiemu hospodárskemu rastu.

V štátoch G20 má jedno percento najbohatších ľudí podiel na národnom bohatstve 10 %. V Spojených štátoch bol do roku 1980 rovnaký. Podľa štatistiky MMF podiel tohto percenta neskôr vzrástol na 20 %. Najviac bohatli bohatí v poslednom desaťročí minulého storočia. V Nemecku na jedno percento bohatých pripadá 15 % z ročného hrubého domáceho produktu  krajiny. V posledných rokoch  sa ich podiel prestal zvyšovať. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

14:25 Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

Koaličná strana Smer-SD je pripravená s politickými stranami rokovať o návrhu zastropovania veku odc…