Prekvapivé odhalenia v kauze Skripaľ: ako z filmu o Jamesovi Bondovi

4. 10. 2018 6:00

Britské médiá píšu o ďalších podrobnostiach, ktoré vraj prináša vyšetrovanie prípadu Novičok. Denník Independent sa odvoláva na správu skupiny Dossier Center, podľa ktorej toho má jeden z dvoch podozrivých ruských agentov na svedomí naozaj dosť.

Prekvapivé odhalenia v kauze Skripaľ: ako z filmu o Jamesovi Bondovi
Foto: Hans Štembera
Popis: Vlajka Ruska

Dossier Center, ktoré financuje ruský oligarcha Michail Chodorkovský, po svojom vlastnom vyšetrovaní tvrdí, že Anatolij Čepiga si prevzal pred rokmi z rúk Vladimira Putina najvyššie ruské vyznamenanie za pomoc Viktorovi Janukovyčovi pri úteku z krajiny. Čepiga je pritom jedným z dvoch mužov, ktorých britské úrady podozrievajú z použitia Novičoku v Salisbury a otrávenia bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.


V minulých týždňoch vyšlo najavo, že Čepiga je plukovník vojenskej spravodajskej služby, kde pôsobí posledných asi pätnásť rokov. Skupina Dossier Center sledovala niekoľko adries, na ktorých sa Čepiga pohybuje, a zistila, že na jednej z nich je študentská ubytovňa. Čepiga sa tam údajne delí o ubytovanie s ďalšími približne desiatimi vojakmi, ktorí sú pravdepodobne tiež spravodajskí dôstojníci. „V správe sa tvrdí, že Čepiga dostal Janukovyča nepozorovane z jeho paláca po 22. februári 2014,“ uvádza Independent.

Ako glosuje redakcia britského denníka, taká zložitá operácia by sa zhodovala s udelením takého váženého vyznamenania a titulu Hrdina Ruskej federácie. „Na druhej strane sme neboli schopní správu Dossier Center overiť z ďalších zdrojov,“ priznáva denník Independent s poukazom na autora správy, novinára Sergeja Kanjeva. „Môj zdroj má viac ako tridsaťročné skúsenosti v odbore. Nemám dôvod o ňom pochybovať,“ prezradil investigatívec.

„Podľa denníka Novaja Gazeta však nezískal Čepiga najvyššie ruské vyznamenanie za svoju rolu pri úteku Janukovyča z Ukrajiny, ale priamo za účasť na operácii na Kryme,“ uvádza britský denník s tým, že ruská strana aj naďalej akúkoľvek svoju účasť na prípade otravy Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije rezolútne odmieta. Podľa ruskej strany sú dvaja údajní agenti obyčajní ruskí občania a nemajú so spravodajskými službami nič spoločné.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč  Zdroj: TASR / AP Photo / Vesti24 via Associated Press Television

Ako konštatuje Independent, po zverejnení ďalších a ďalších doplňujúcich informácií je ruská strana čoraz menej dôveryhodná. To isté si myslí aj spoluautor správy, ktorú vydalo Chodorkovským financované Dossier Centrum. „Sami už nevedia, ako ten príbeh ďalej pojať. Zakaždým, keď prídu s nejakým príbehom, dokážeme získať ďalšie informácie, ktoré ich verziu priamo popierajú. Je jasné, že nemôžu vyhrať,“ uzatvára Kanjev.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…