Prekvapivé. List pre Plavčana nebol určený na medializáciu, hovorí jeden zo signatárov

4. 8. 2017 8:45

V škandále s prerozdeľovaním eurofondov na vedu a výskum sa medzi prvými ozvali rektori univerzít, ktorým sa neušlo ani euro. Medzi signatármi listu pre ministra školstva Petra Plavčana bol aj predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík, ktorý hovorí, že list pre Plavčana sa nikdy nemal dostať von.

Prekvapivé. List pre Plavčana nebol určený na medializáciu, hovorí jeden zo signatárov
Foto: TASR
Popis: Peter Plavčan

Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík poskytol rozhovor pre portál postoj.sk, kde okrem iného povedal: „Istý rešpekt k vede na Slovensku súvisí aj s tým, že my, vedci nie sme schopní ponúkať spoločnosti inteligentným spôsobom odpovede na otázky, ktoré ju trápia.“ Ako pokračuje, vo vnútri SAV sa zaoberajú aj témami ako rómska problematika či migračná kríza, no ľudia to nevedia, pretože s nimi nekomunikujú, čo považuje za chybu.

Šajgalík v rozhovore dáva za pravdu redaktorovi, ktorí hovorí, že za posledných desať rokov išlo do vedy na Slovensku množstvo finančných prostriedkov, toľko ako ešte nikdy, čo sa podľa jeho slov odrazilo aj na úrovni vedy. Predseda SAV sa rovnako vyjadril, že veda a politika by sa nemala miešať a vedci by si mali vydobyť pozíciu nezávislého arbitra. „Nie krikom, ale kvalitou. Mali by sme sa vedieť nestranne, bez ohľadu na politickú objednávku vyjadriť k tomu, čo trápi túto spoločnosť. Vtedy budeme mať rešpekt,“ hovorí.

List, ktorý napísal spolu s rektormi ministrovi Petrovi Plavčanovi a ktorý spustil verejnú diskusiu o prerozdeľovaní eurofondov, podľa neho nebol určený pre médiá. „Bol to interný list rektorov a predsedu SAV ministrovi. Keby bol určený pre médiá, tak jeho dikcia by určite bola iná,“ vysvetľuje s tým, že cieľom listu bolo získať u ministra nápravu.

Šajgalík tiež priznal, že medializácia im pomohla a problém sa rieši, a ako sa vyjadril dúfa, že objektívne aj vyrieši. Zároveň predseda SAV poukazuje aj na negatíva spojené s medializáciou. „Európska komisia naše médiá monitoruje a existuje riziko, že operačný program môže byť zastavený. Čiže medializácia vyvolala aj toto riziko,“ vysvetlil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šíri sa tu strach z utečencov, ktorých tu nemáme, z islamu, ktorý tu nemáme. Silné slová Rychetského. Pridala sa aj Čaputová

0:01 Šíri sa tu strach z utečencov, ktorých tu nemáme, z islamu, ktorý tu nemáme. Silné slová Rychetského. Pridala sa aj Čaputová

V utorkovom vysielaní relácie Fokus Václava Moravce na ČT24 si prišli na tému Boj za pravdu do pražs…