Prejav, ktorý otriasol Nemeckom: Cenzúra novín, islam, mlčanie o všetkom. Od muža, ktorého Merkelová nemôže umlčať

27.9.2017 6:00

Na fungovanie nemeckých verejnoprávnych médií sa v krátkom čase znáša ďalšia ostrá kritika. Tentokrát priamo z tých najvyšších miest v oblasti médií. Veľmi politicky nekorektne prehovoril šéf najväčšieho európskeho vydavateľstva novín Axel Springer Mathias Döpfner. Reč predniesol v tesne predvolebnom období a značne zarezonovala.

Prejav, ktorý otriasol Nemeckom: Cenzúra novín, islam, mlčanie o všetkom. Od muža, ktorého Merkelová nemôže umlčať
Foto: TASR
Popis: Šéf skupiny Axel Springer Mathias Döpfner

Döpfner je tiež prezidentom Združenia nemeckých vydavateľov novín a jeho názory a postoje majú značný vplyv. Pred pár dňami v prejave v Stuttgarte pri príležitosti pravidelného mediálneho kongresu hovoril o potrebe zachovať nezávislosť tlače a potrebe pluralitnej spoločnosti. Okrem obvyklých fráz o nezávislosti tlače však aj nepriamo skritizoval kancelárku Angela Merkelovú, jej naklonené verejnoprávne médiá a tiež moslimov.

Jeho prejav mal čisto politickú povahu, aj keď sa týkal predovšetkým médií. Döpfner okrem iného poznamenal, že v súčasnom Nemecku sa väčšina prispôsobuje netolerantnej menšine a po celej krajine bujnie náboženská nenávisť. „Všetko sa začína rozhodnutím vyradiť bravčové mäso z jedálneho lístka na školách a pokračuje cez každodenné vyhrážanie sa židom a otvorený antisemitizmus. Islamský teror sa stal súčasťou nášho života, narastá násilie, najmä voči ženám.“

Angela Merkelová po nemeckých voľbách 2017 Zdroj: TASR

Šéf vydavateľstva Axel Springer, ktoré vydáva okrem iného Bild a Welt, ďalej varoval, že uvedené problémy predstavujú pre tlač veľkú výzvu a zdôraznil potrebu existencie neštátnych médií. Ak by existovali iba štátne médiá, vyzeralo by to tu trochu ako v Severnej Kórei," konštatoval Döpfner a kriticky sa zmienil aj o až "príliš blízkych vzťahoch" medzi politikmi a šéfmi verejnoprávnych médií. Medzi riadkami bola kritizovaná predovšetkým verejnoprávna televízia a rozhlas, ktoré sa stavajú veľmi lojálne voči politike súčasnej vládnej koalície.

Viac TU

Cenzúra nebude!

Döpfnerove kritické postoje voči verejnoprávnym médiám, islamu alebo vláde však nie sú v jeho prípade nič nezvyčajné. Už v marci sa jasne postavil proti tomu, že kancelárka Angela Merkelová vytvorila špeciálnu kanceláriu, ktorá by odhaľovala dezinformácie na internete. „Je absurdné si myslieť, že je na vláde, aby určila, čo je pravdivé alebo nie. Nikto nemá právo robiť takúto vec, a už vôbec nie demokraticky zvolená vláda," povedal pre Financial Times.

Rovnako odmietavo sa Döpfner staval tiež proti snahám Facebooku spolupracovať pri odhaľovaní takzvaných "fake news" s médiami. „Pre vydavateľov by bolo zásadnou chybou pomáhať sociálnym médiám riešiť ich problémy s dôveryhodnosťou. To skrátka nie je naša práca,“ konštatoval pred pol rokom, keď spoločnosť Facebook oznámila, že začala spolupracovať s francúzskymi mediálnymi subjektmi ako Le Monde, Libération alebo AFP.

Fotogaléria: - Merkelová v Bavorsku

Paradajky nehádžeme, ale ukazujeme, volali odporco...
Parkovisko v Regensburgu bolo v čase mítingu Angel...
Na mítingu v Regensburgu
Policajné autá pri katedrále
Protest AfD v Regensburgu
Autobus AfD

Napríklad kanclérka Merkelová má od svojho rozhodnutia otvoriť hranice pre stovky tisíc migrantov plnú podporu prakticky všetkých mainstreamových médií. Televízie, internetové servery aj rozhlas nekriticky vychvaľovali vládnu imigračnú politiku bez toho, aby aspoň v prvých mesiacoch zmienili riziká, ktoré so sebou prináša. Túto skutočnosť v júli zdôraznila aj Nadácia Oto Brenner Stiftung.

Fotogaléria: - Nemecké parlamentné voľby 2017

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vhadzuje voleb...
Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka Mart...
Martin Schultz s manželkou Ingrid (vľavo) vhadzujú...
V parlamentných voľbách v Nemecku môže voliť pribl...
Volička vhadzuje hlasovací lístok do urny počas pa...
Angela Merkelová s manželom Joachimom Sauerom pric...

Štúdia tak okrem iného dala čiastočne za pravdu Alternatíve pre Nemecko, hnutiu Pegida a ďalším subjektom, ktoré sa stavajú k imigračnej politike kancelárky odmietavo. Podľa hojne citovanej štúdie hlavné médiá často nezohľadnili oprávnené obavy bežnej populácie z príchodu takého veľkého počtu utečencov z úplne odlišného kultúrneho prostredia. Často pritom odporcov prisťahovaleckej politiky "otvorených dverí" médiá označovali "rasistami a islamofóbmi".

Autor: Jozef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.