Prehra Mayovej vyvolala u slovenských politikov aj tvrdú kritiku britského ľudu

16. 1. 2019 12:00

Po dlhých týždňoch rokovaní s britskými poslancami sa premiérke Therese Mayovej nakoniec nepodarilo v Dolnej snemovni docieliť schválenie predbežnej dohody o vystúpení Británie z Európskej únie. Výsledok nepotešil nielen lídrov krajín Európskej únie, ale ani slovenských europoslancov či politikov.

Prehra Mayovej vyvolala u slovenských politikov aj tvrdú kritiku britského ľudu
Foto: TASR
Popis: Theresa Mayová
reklama

Za schválenie dohody o odchode Británie z EÚ hlasovalo 202 poslancov, 432 bolo proti. Pred hlasovaním o dohode poslanci pomerom hlasov 600:24 zamietli dodatok, ktorý by Británii umožnil jednostranne odstúpiť od tzv. írskej poistky (backstop).

Na záver rozpravy líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn povedal, že dohoda neobsahuje nič, čo by pomohlo 500 000 ľuďom, ktorí sa počas vlády premiérky Mayovej dostali pod hranicu biedy, a preto vidí jediné riešenie vo vyslovení nedôvery vláde a predčasných voľbách. Premiérka Mayová dohodu opäť obhajovala s tým, že ide o jediné možné riešenie a naplnenie výsledkov referenda o brexite z júna 2016, keď za odchod Británie z EÚ hlasovalo 51,9 zúčastnených voličov.

Corbynovi pripomenula, že ani predčasné voľby by parlamentnú aritmetiku nemuseli vyriešiť a budú len stratou času. Schválenie dohody podľa nej nebolo záväzkom voči EÚ, ale voči občanom Británie, keďže vláda a parlament dali v roku 2016 občanom možnosť hlasovať v referende s tým, že budú rešpektovať ich vôľu.n Pôvodne mala Dolná snemovňa o dohode o brexite hlasovať už v polovici decembra, premiérka Mayová však hlasovanie odvolala, pretože schválenie dohody bolo veľmi nepravdepodobné.

Premiér: Sme pripravení hľadať riešenia

Na výsledok hlasovania britskej Dolnej snemovne reagovali aj slovenskí politici. K situácii sa vyjadril slovenský premiér Peter Pellegrini. Konštatoval, že musia s poľutovaním prijať výsledok hlasovania britskej Dolnej snemovne, pričom teraz musia počkať na ďalšie kroky vlády Veľkej Británie.

„Slovensko je pripravené do 29. marca tohto roka hľadať riešenia, ktoré zaistia čo najmenšie negatívne dôsledky brexitu najmä pre občanov a podnikateľov,“ uviedol vzápätí. Dodal, že Slovensko sa musí pripraviť aj na taký scenár, že Veľká Británia vystúpi z Európskej únie bez dohody.

Beňová: Občania musia byť z chaosu znechutení

Svoj názor vyjadrila aj europoslankyňa za Smer Monika Beňová. Podľa nej je odmietnutie dohody o vystúpení Británie z EÚ len pokračovaním neistoty, ktorá trvá už viac ako dva roky. A tým pádom sa stále nevie, či k odchodu Británie dôjde vo vopred stanovenom čase, čo je 29. marec tohto roku. „Predovšetkým občania Veľkej Británie musia byť z toho chaosu, ktorý pre nich vytvorila konzervatívna vláda, nanajvýš unavení a znechutení,“ konštatovala.

Rovnako vidí ako problém, že vláda síce predbežnú dohodu odmietla, lebo sa im nezdá dostatočne dobrá, ale následne nezadefinovala, čo očakáva od brexitu. „Dosiahnuť kompromis a získať preň v Británii väčšinu sa aktuálne zdá prakticky úplne nemožné,“ dodala.

Beňová pripomenula aj to, že členské štáty nemajú dôvod prehodnocovať dohodu či ustupovať zo súčasných pozícií. „V danej situácii je najlepšia z možných. Jej britskí kritici, ktorým chýba čo i len kúsok pokory, podobne ako počas kampane za vystúpenie Británie z EÚ, neponúkajú žiaden konkrétny plán ani alternatívu, len čisté klamstvá a populizmus,“ uzavrela.

Cséfalvayová: Británia bude výrazne slabšia

Skôr ako k hlasovaniu o dohode sa k samotnej situácii vyjadrila predsedníčka zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová. Konštatovala, že ak by sa hlasovanie skončilo akokoľvek, samotný príbeh brexitu sa prehupne do ďalšej kapitoly. „Už teraz je zrejmé, že Spojené kráľovstvo bude na jeho konci výrazne slabšie pri všetkých jeho alternatívach, ako keď sa na túto nezmyselnú cestu vydalo,“ dodala.

Podľa nej totiž nemôžu byť veci verejné o experimentoch ani o zábave na štýl reality šou. „Pamätajme si to, keď zase niekto na Slovensku bude mať chuť experimentovať s naším členstvom v EÚ a NATO alebo niektorí budú hlásať potrebu demokracie mečiarovsko-orbánovského typu,“ uzavrela.

SaS: Ide o najväčšiu prehru v moderných dejinách Británie

Svoj názor vyjadrili aj liberáli. Podľa nich ide o najväčšiu prehru v moderných dejinách britskej vlády, a preto je dôležité zachovať si chladnú hlavu či už v Británii, alebo v členských štátoch Únie. Konštatujú, že sa potvrdzuje, že nechať hlasovať občanov Spojeného kráľovstva o osude Británie a jej zotrvaní v EÚ bez toho, aby poznali, akú podobu odchodu preferuje vláda, bolo nezodpovedné.

Následne dodali, že podľa SaS je najrealistickejším vývojom znovuotvorenie rokovaní o odchode. „Verím, že sme stále nevyčerpali všetky možnosti, aby sa našla obojstranne prijateľná dohoda. Oplatí sa ju hľadať aj za cenu, že sa tým celý proces natiahne a skomplikujú sa aj voľby do Európskeho parlamentu. Nevidíme problém v tom, aby sa volili, hoci len na krátku chvíľu, aj zástupcovia Veľkej Británie a v rámci ostatných krajín ich náhradníci,“ konštatoval Martin Klus.

Na záver liberáli uviedli, že jedinou alternatívou tohto vývoja je, aby Británia odišla bez dohody s veľkými ekonomickými škodami a nástupom ľavičiarov, ktorých nazývajú populistami. „To si rozhodne nemôžeme priať ani na Slovensku. Akokoľvek sú nám sympatické všetky ostatné alternatívy, vrátane druhého referenda, či dokonca zrušenia procesu brexitu, pri súčasnom nastavení politickej kultúry a politického systému Veľkej Británie ich možno považovať len za málo pravdepodobné,“ dodal Klus

Remišová: Britský národ je rozdelený

„Takto sa to skončí, keď krajina uverí populistom, nezodpovedným politikom a klamárom. Už dva roky Británia nerobí nič iné, len sa dohaduje o brexite, národ je rozdelený, v politike úplný chaos,“ kritizuje predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová. Dodala, že brexitom a ich problémami zaťažili aj ostatné členské štáty Európskej únie. „Na takýchto demagógov si treba dať pozor aj pri najbližších eurovoľbách,“ odporučila.

Nesúhlas britského parlamentu s Dohodou o odchode Británie z Európskej únie (EÚ) nemusí znamenať konečné riešenie. Uviedol to poslanec za Sme rodina Ľudovít Goga. Hnutie si myslí, že Británia bude mať záujem iniciovať ďalšie rokovanie o podmienkach. "A preto bude žiadať predĺženie lehoty brexitu a nový termín rokovania na júl. Po voľbách do európskeho parlamentu, keď sa počíta s novým rozložením síl v parlamente, sa bude snažiť o dojednanie obojstranne výhodných podmienok, prípadne anulovanie čl. 50 Lisabonskej zmluvy a neschválenie referenda," nazdáva sa Goga.

Svoj názor vyjadril aj europoslanec za KDH Ivan Štefanec. Konštatoval, že mu je ľúto pokračujúceho chaosu okolo brexitu v Británii, ale je len vecou Britov, ako sa rozhodnú. „Nikto ich z EÚ nevyhadzuje, no nebudeme ich ani prosiť, aby za každú cenu ostali,“ uviedol.

Dodal, že isté je len to, že každý ďalší deň, keď váhajú, im prináša väčšie škody v britskej ekonomike. „Toto otcovia referenda asi veľmi nedomysleli,“ uzavrel.

Spolu: Vláda by mala prijať ekonomický ochranný balíček

Vstupujeme do obdobia zásadnej neistoty, nikto nevie, čo sa stane. V tejto chvíli je výrazné riziko aj tvrdého neriadeného brexitu bez dohody, čo by malo na Slovensku zásadné dosahy," povedal šéf mimoparlamentného Spolu Miroslav Beblavý. Upozornil, že Veľká Británia je jeden z najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska. Náš obchod s Veľkou Britániou je okolo piatich percent HDP. Tvrdý brexit možno preklopí celú európsku ekonomiku do recesie a naša vláda by na to mala byť pripravená," odkázal.

Spolu preto navrhuje, aby vláda pripravila ekonomický balíček na ochranu občanov v dôsledku brexitu. Obsahuje zníženie daní a odvodov pre zamestnancov a pracujúcich, keďže tieto peniaze sa najrýchlejšie pretavia do domácej spotreby. Obsahuje aj odľahčenie záťaže podnikateľov rušením regulácií a zrýchlenie čerpania eurofondov.

Expert Spolu na zahraničnú a európsku politiku Vladimír Bilčík je presvedčený, že vláda SR musí mať aj jasný plán a komunikáciu, čo nás čaká po 29. marci. Kabinet dodnes nepredstavil ucelenú komunikačnú stratégiu ani plán, ako budeme postupovať v prípade tvrdého brexitu," podotkol.

Aby dosahy na približne 100 000 Slovákov, ktorí vo Veľkej Británii žijú, boli čo najmiernejšie, Bilčík navrhuje zjednodušenie prístupu k dvojitému občianstvu pre všetkých Slovákov žijúcich v zahraničí, respektíve minimálne pre tých, ktorí žijú vo Veľkej Británii.

Názory európskych lídrov

Na výsledok hlasovania začali reagovať lídri Európskej únie, ktorí vyzvali britskú premiérku, aby čo najrýchlejšie objasnila zámery týkajúce sa odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Ak je dohoda nemožná a nikto nechce stav bez dohody, tak potom kto nájde konečne odvahu povedať, aké je jediné pozitívne riešenie?" uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii na správy z Londýna.

Tusk sa nikdy netajil názorom, že dvere EÚ zostávajú pre Londýn stále otvorené a že Británia sa v budúcnosti môže stať opäť členom Únie. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svoj prvej reakcii uviedol, že dátum brexitu bol stanovený na 29. marca tohto roku, ale utorňajšie hlasovanie v britskom parlamente zvýšilo riziko neriadeného odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Zmluva o vystúpení je spravodlivým kompromisom a najlepším možným riešením. Znižuje škody spôsobené brexitom pre občanov a podniky v celej Európe. Je to jediný spôsob, ako zabezpečiť riadený odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie," uviedol Juncker v správe pre médiá.

Ocenil úsilie hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, ktorý podľa jeho slov "investoval značný čas a úsilie" pre vyjednanie dohody o brexite a dodal, že počas procesu rokovaní európska strana "ukázala kreativitu a flexibilitu". Pripomenul tiež, že vo finálnej fáze spolu s Tuskom ponúkli britskej premiérke dodatočné vysvetlenia a záruky.

Belgicko sa už pripravuje na tvrdý brexit

Juncker spresnil, že neúspech dohody o riadenom brexite v britskom parlamente prinúti 27 ostatných členských krajín a ním vedenú eurokomisiu, aby pokračovali vo svojej práci v "núdzovom režime" a pomohli zabezpečiť plnú pripravenosť EÚ pre prípad tvrdého brexitu.

Na tento scenár sa už začala pripravovať aj belgická federálna vláda. Tlačová agentúra Belga po hlasovaní v Londýne spresnila, že kabinet premiéra Charlesa Michela "pripravuje a podniká konkrétne kroky" v očakávaní, že nedôjde k žiadnej dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Lopta je teraz viac ako kedykoľvek predtým na britskej strane," uviedol Michel na svojom účte na Twitteri krátko po oznámení výsledkov hlasovania z britského parlamentu.

Michel pripomenul pozíciu ostatných členských krajín, že dohoda o brexite, ktorú Mayová nedokázala presadiť, je jediná možná. Dodal, že Briti sa budú musieť popasovať s dôsledkami svojej voľby, hoci podľa jeho slov ešte stále sa dá predísť tvrdému brexitu.

Autor: PH/TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…