Predvolebné dohody? Trubanove lži? Sulík v rozhovore ostro kritizuje a sľubuje prekvapenia

15. 8. 2019 0:00

Dosť bolo klamstva v politike. Predstaví SaS nové tváre? Nechajte sa prekvapiť. Viac ako predvolebné dohody nás zaujímajú voliči. Hovorí exkluzívne pre ParlamentnéListy.sk Richard Sulík, predseda SaS, ktorý sa podľa vlastných slov "nikdy netriasol za premiérskou stoličkou".

Predvolebné dohody? Trubanove lži? Sulík v rozhovore ostro kritizuje a sľubuje prekvapenia
Foto: pk
Popis: Richard Sulík.

Slovenskom v posledných dňoch otriasa drogový škandál lídra Progresívneho Slovenska. Ako to vnímate?

Pána Trubana nectí, že klamal, rovnako ako ho nectí, že v minulosti užíval tvrdé drogy. Pretože tvrdé drogy sú cestou do pekla. Ale o tom, kto bude vo vláde alebo v parlamente, rozhodnú len a len voliči.

Je pre vás Michal Truban aj naďalej dôveryhodným partnerom? Neprekáža vám, že klamal?

Pravdovravnosť je nevyhnutný predpoklad, ak chce niekto viesť krajinu čestne. Klamstvo mi vždy prekážalo a prekáža mi aj teraz.

Michal Truban aj Miroslav Beblavý vystupujú ako „tí noví“, vy v SaS sa naopak snažíte charakterizovať ako „tí skúsení“. Môže podľa vás pri Progresívnom Slovensku nastať jav podobný Procházkovi, ktorý mal v preferenciách pred voľbami vysoké čísla a ktorý po voľbách tiež klamal, a tak sklamal veľa svojich priaznivcov?

Slováci sú už unavení zo sľubov a z politikov, ktorí sa pasujú za lídrov. Vlády Smeru nás tu roky zdierajú a okrádajú krajinu, celé roky nás tu klame Fico so svojou družinou, oklamal nás Procházka, že nepôjde do vlády so Smerom.

Klamú nás už celé roky a bez ohľadu na to, či ide o politickú konkurenciu, alebo nie, ma to úprimne mrzí. Jeden akože nepil kolu, druhý akože nebral LSD.

Na snímke zľava predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda SPOLU – občianskej demokracie (OD) Miroslav Beblavý  Zdroj: TASR

Ak sme pri tých „nových politikoch“, tak predstaví aj strana SaS nejaké nové tváre do nasledujúcich volieb?

Nechajte sa prekvapiť.

Prioritou opozície pred blížiacimi voľbami je porážka Smeru a jeho odstavenie od moci. Opozícii sa však vytýka nejednotný postoj a neustále hádky. Progresívne Slovensko, Spolu a KDH sa dohodli na predvolebnej spolupráci. Vy naopak trváte na tom, že takáto dohoda musí obsahovať stop Smeru, SNS a ĽSNS. Čo však ak nebude možné zostaviť vládu so SNS, prípadne ak by aj boli iba tichými podporovateľmi koalície?

Strana Sloboda a Solidarita vylúčila z povolebnej spolupráce Smer, SNS a ĽSNS. Smer preto, lebo je prerastený korupciou, SNS mala ešte rýchlejší nástup k rozkrádaniu ako Smer a ĽSNS je hodnotovo niekde úplne inde, nehovoriac o ekonomických nezmysloch, ktoré hlásajú a pri ktorých by Slovensko akurát tak skrachovalo.

Bude SaS iniciovať stretnutia s inými stranami z opozície?

Zúčastním sa každého stretnutia, ktoré bude potrebné pre vytvorenie dobrej reformnej vlády pre našu krajinu. Oveľa väčší význam ako v podpisovaní bezobsažných predvolebných dohôd však vidím v stretávaní sa s voličmi, vysvetľovaní našich priorít, ako zlepšíme školstvo či zdravotníctvo, aby sa na Slovensku opäť oplatilo žiť.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík   Zdroj: TASR

Čaká vás mimoriadny kongres, ktorého zvolanie rozprúdilo nielen mediálnu hladinu, ale aj vnútrostranícku. Niektorí členovia predsedníctva sa vyjadrili, že vášmu kroku nerozumejú. Stále ste presvedčený o správnosti mimoriadneho kongresu? Pochopia ľudia váš zámer, že chcete mať silnú legitimitu do volieb?

Samozrejme. Teraz je na to ideálny čas. Strana pôjde do kampane a do volieb posilnená a zomknutá, o to mi ide. 

Podľa viacerých medializovaných informácií je v strane SaS vnútorné napätie. Niektorí komentátori ukazujú na Ľubomíra Galka, ktorý vás chce vystriedať na čele SaS, ten to však popiera. Vyrieši túto situáciu mimoriadny kongres? Nemôže prísť naopak k tomu, že niektorí členovia odídu, ako to urobili ľudia okolo Jozefa Kollára pred pár rokmi?

Nebudem komentovať interné záležitosti, ale garantujem vám, že po mimoriadnom kongrese pôjde strana jednotne a zomknutá do parlamentných volieb. 

Nie je to tak dávno, čo sa o vás rozprávalo ako o novom premiérovi, teraz však SaS preferenčne padá. Bude Sulík novým premiérom? Čo máte nachystané do volieb, aby ste zastavili pád preferencií a opäť sa vrátili na čelo opozície?

Za premiérskou stoličkou som sa nikdy netriasol, to je o mne, dúfam, dostatočne známe. Saska bola preferenčne druhou najsilnejšou stranou, treba však otvorene priznať, že konkurencia je silná a voliči váhajú.

Je na nás, aby sme im ukázali, že desaťročné skúsenosti, poctivo vypracované riešenia a odborné zázemie človek nenájde len tak na ulici. SaS je pripravená a bude na voličoch, či nám dajú možnosť realizovať riešenia, ktoré sme pre nich pripravili.

Autor: MB

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: MB
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico musel do nemocnice: Prosím, nech nie sú žiadne špekulácie. Mám obrovský problém...

10:39 Fico musel do nemocnice: Prosím, nech nie sú žiadne špekulácie. Mám obrovský problém...

Predseda Smeru-SD Robert Fico nevystúpi na sneme sociálnych demokratov. Musel odísť do nemocnice pre…